Wydatki na monitorowanie chmur osiągną do 2030 r. 9,37 mld dol. W latach 2023–2030 powinny rosnąć w tempie średnio 20,9 proc. rocznie – prognozuje Grand View Research.

Organizacje będą przeznaczać coraz więcej na cloud monitoring głównie ze względu na złożoność środowisk chmurowych, pęczniejące zbiory danych i potrzebę lepszej widoczności i kontroli nad zasobami. Ponadto szersze wykorzystanie środowisk hybrydowych i wielochmurowych stwarza znaczące możliwości wzrostu rynku.

Monitorowanie chmury zyskuje na znaczeniu wraz z przenoszeniem do niej krytycznych aplikacji i danych. Ponadto już od 2020 r. większość szefów IT planuje dystrybucję obciążeń pomiędzy wieloma chmurami.

Najwięcej na monitoring storage’u

Wydatki na monitorowanie pamięci masowej w chmurze miały największy udział w przychodach na rynku w 2022 r., wynoszącym 28,3 proc. Przewiduje się, że do 2030 r. ten segment odnotuje znaczny wzrost, ponieważ odpowiednie rozwiązania pozwalają firmom śledzić wykorzystanie zasobów i je optymalizować, pomagając tym samym kontrolować koszty.

Co się tyczy modelu (SaaS, IaaS, PaaS), to według prognozy IaaS będzie rósł najszybciej do 2030 r., w średnim rocznym tempie 22,6 proc.

Pod względem wielkości przedsiębiorstw MŚP w 2022 r. miały największy udział w przychodach, wynoszący 71,6 proc. w 2022 r. Jak twierdzą eksperci, wykorzystanie narzędzi do monitorowania chmury umożliwia MŚP skuteczne konkurowanie na rynku poprzez świadczenie lepszych usług i sprawność działania.

Jeśli chodzi o branże, to sektor finansowy będzie rósł do 2030 r. o 21,6 proc. rocznie – prognozuje Grand View Research.