Rynek szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa będzie rósł średnio o 17,4 proc. co roku w latach 2024 – 2030, osiągając wartość 13,7 mld dol. w 2030 r. – według Grand View Research.

Jak zauważono, ze względu na zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z obszaru cyberbezpieczeństwa, specjaliści poszukują kursów, certyfikatów, programów szkoleniowych. Ponadto firmy zdają sobie sprawę, że szkolenia załogi zwiększają zdolność organizacji do ochrony przed zagrożeniami. Oczekuje się, że te czynniki będą napędzać wzrost rynku.

Zajęcia online z (trochę) szybszym wzrostem

Według prognozy wydatki na szkolenia online powinny zwiększać się w tempie 18,8 proc. rocznie (CAGR) w latach 2024–2030. Coraz większa częstotliwość ataków zwiększyła zapotrzebowanie na zaawansowane programy szkoleniowe i certyfikacyjne dla profesjonalistów.

Natomiast segment szkoleń mieszanych osiągnie przeciętny wzrost na poziomie 18,3 proc. w latach 2024–2030. Takie szkolenia łączą moduły samodzielnego zdobywania wiedzy podstawowej i ćwiczenia praktyczne z sesjami prowadzonymi przez instruktora. Takie podejście zdaniem analityków umożliwia profesjonalistom uczenie się w odpowiednim tempie, jednocześnie korzystając ze współpracy z kolegami i wsparcia ekspertów.

Oczekuje się, że segment szkoleń z zakresu nowych technologii odnotuje CAGR na poziomie 19,4 proc. w latach 2024–2030. Jak wyjaśniono, w miarę rozwoju sztucznej inteligencji, blockchainu, przetwarzania w chmurze i Internetu rzeczy coraz pilniejsza staje się potrzeba nabycia przez fachowców umiejętności w tych obszarach, aby zachować konkurencyjność na rynku pracy.

Certyfikaty vendorów w cenie

Analitycy spodziewają się, że segment certyfikatów specyficznych dla vendorów odnotuje wzrost co roku średnio o 18 proc. do 2030 r. Specjaliści coraz częściej poszukują takich programów certyfikacji, aby potwierdzić swoją wiedzę i zwiększyć możliwości kariery.

Co do odbiorców szkoleń, to według prognozy segment przedsiębiorstw powinien cechować się dynamiką 18,1 proc. rocznie w latach 2024–2030. To ma być skutek tego, że firmy dostrzegają ważną rolę szkoleń z cyberbezpieczeństwa w budowaniu świadomości pracowników.

Wśród branż opiekę zdrowotną powinien charakteryzować stosunkowo wysoki średni roczny wzrost o 19,6 proc. Wynika to z potrzeby szkoleń związanej z używaniem połączonych urządzeń, ochroną wrażliwych informacji i regulacjami.