Zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie nie należą do wyjątków. Na kontraktach firmy płacą programistom lepiej niż na etacie czy umowie o dzieło – wynika z Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT.

Według raportu wynagrodzenia różnią się w zależności od specjalizacji. W przypadku starszych programistów (mają co najmniej 3 lata doświadczenia i wykonują skomplikowane zadania) na najwyższe stawki mogą liczyć fachowcy zajmujący się Javą, JEE/J2EE – połowa zarabia od 9,5 tys. zł do 12,2 tys. zł miesięcznie brutto na umowę o pracę. Niewiele mniej otrzymują starsi programiści C/C++. Połowa ma pensję w wysokości od 9,5 tys. zł – 11,6 tys. zł.
 

 

 

 

Najlepiej płacą w woj. mazowieckim. Mediana wynagrodzeń całkowitych starszych programistów na etacie wynosi tam 11 tys. zł brutto miesięcznie. W woj. małopolskim zarobki są o 1,2 tys. zł niższe.

 

 

Pracodawcy często oferują inne formy zatrudnienia niż etat – umowę o dzieło, zlecenie, kontrakt. Najwyższe wynagrodzenia otrzymują starsi programiści pracujący na kontrakcie. Połowa z nich zarabia więcej niż 12 tys. zł.  Dla porównania starsi programiści zatrudnieni na umowę o pracę dostają niemal 2 tys. zł mniej.  

 

 
 

W przypadku młodszych programistów, czyli osób z niedużym bądź zerowym doświadczeniem, najwyższe stawki również mają osoby na kontrakcie. Połowa z nich zarabia więcej niż 6,1 tys. zł. Pensje na umowę o pracę są ok. 1,2 tys. zł niższe. Na umowę zlecenie wynagrodzenie wynosi 4 tys. zł.

 

 

W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 r. podzielono firmy IT także ze względu na profil działalności. Wyróżniono sektor finansowy, usługi i oprogramowanie. Najwyższe zarobki uzyskują starsi programiści pracujący w firmach IT działających w sektorze finansowym – połowa z nich może pochwalić się wynagrodzeniem większym niż 12,6 tys. zł miesięcznie. Niewielkie różnice występują pomiędzy zatrudnionymi w firmach IT działającymi w sektorze usług (10,1 tys. zł) i oprogramowania (10 tys. zł).

 

 

Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Źródło: wynagrodzenia.pl