W 2024 r. na świecie będzie działać ok. 29 mln deweloperów IT, jednak popyt na ich umiejętności nadal pozostaje niezaspokojony. Liczba ofert pracy dla twórców oprogramowania ma wzrosnąć o 25 proc. w trakcie najbliższej dekady, czyli trzykrotnie więcej niż w przypadku innych profesji – według raportu Deloitte.

Potrzebny jest dobry DevEx

W związku z wciąż dużym zapotrzebowaniem, zdaniem ekspertów coraz ważniejsza staje się kwestia developer experience (DevEx), czyli subiektywnych odczuć programisty dotyczących jego pracy.

Wyznacznikami w tej kwestii są takie elementy jak satysfakcja z wykonywanych zadań i produktywność zespołów IT. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na zdolność danej firmy do tworzenia innowacji i bycia konkurencyjnym.

Z badania wynika, że osiem na dziesięć przedsiębiorstw, które zainwestowały w rozwój DevEx, odnotowało średni lub znaczący wpływ tej inwestycji na swoją rentowność.

„Zdolność organizacji do pozyskania deweloperów i tworzenia z nimi długofalowej relacji staje się kluczowa” – twierdzi Maciej Żwirski, partner associate w zespole strategii technologii i architektury, Deloitte.

Wskazuje na wprowadzane w tym celu zmiany w sposobie organizacji pracy, takie jak upowszechnienie metodyk zwinnych czy rozwój technologii chmurowych.

„Poprawa efektywności środowiska pracy wpływa na satysfakcję kadry specjalistycznej i docelowo na wyniki finansowe firmy” – zaznacza ekspert.

Poprawianie kodu kosztuje 85 mld dol.

Jednym z największych wyzwań w obszarze DevEx jest kwestia produktywności zespołów IT. Przeciętny deweloper pracuje ok. 41 godzin w tygodniu. Połowę tego czasu przeznacza na naprawianie źle napisanego kodu oraz integrację urządzeń albo modyfikowanie stosowanych narzędzi. Koszt takiego ograniczenia produktywności w całej globalnej gospodarce oszacowano aż na 85 mld dol. rocznie.

Kluczowe staje się więc rozpoznawanie potrzeb działów IT, tworzenie kultury pracy odpowiadającej potrzebom specjalistów oraz automatyzacja powtarzalnych czynności – twierdzi Deloitte.