Panasonic wyprodukował kamerę, która może pełnić funkcję biometrycznego systemu kontroli dostępu działającego na podstawie identyfikacji tęczówki oka. To obecnie najbezpieczniejsza i najefektywniejsza biometryczna metoda ustalania tożsamości. Wzór tęczówki formuje się już w ciągu pierwszego roku życia i pozostaje niezmienny przez resztę życia. Dzięki bardzo dużemu jego skomplikowaniu podrobienie tęczówki jest praktycznie niemożliwe. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest fakt, że tęczówka jest odkrytą i łatwo dostępną częścią ludzkiego ciała, dzięki czemu procedura identyfikacji jest prosta i nie wymaga kontaktu fizycznego.

Kamera Panasonic BM-ET100 Authenticam jest wyposażona w specjalny obiektyw umożliwiający sfotografowanie tęczówki oka. System ten pobiera obraz tęczówki oka automatycznie z odległości ok. 48-53 cm w sposób bezkontaktowy. Sam proces nie wymaga operacji, które mogą uszkodzić oko, np. skanowania tęczówki promieniem laserowym lub oświetlania silnym źródłem światła. Czas potrzebny na identyfikację to mniej niż 2 sekundy. Kamera ma dodatkowo tradycyjny obiektyw, dzięki czemu można wykorzystać ją jako tradycyjną kamerę do internetowych wideokonferencji. Z komputerem komunikuje się przez port USB. Sugerowana cena detaliczna netto kamery to 1850 zł.

Dostarczane wraz z kamerą oprogramowanie Private ID odpowiada za wygenerowanie 512-bajtowego kodu (Iris Code), będącego wynikiem analizy obrazu tęczówki. Na dołączony pakiet SecuriteSuite składają się cztery aplikacje:

  • SecureLogon – odpowiada za logowanie się do systemu operacyjnego,
  • SecureFolder – zabezpiecza dostęp do wybranych plików i katalogów,
  • SecureApp – zabezpiecza dostęp do wybranych aplikacji zainstalowanych na komputerze,
  • SecureSession – zabezpiecza dostęp do stron internetowych.
  • Do oferty Panasonica trafi też oparty na kamerach BM-ET100 system kontroli dostępu BM-ET500. Będzie składał się z zestawu dwóch kamer, oświetlaczy podczerwieni, zespołu diód sygnalizacyjnych oraz kontrolera, który stanowi interfejs pomiędzy czytnikiem, zamkiem elektromagnetycznym i oprogramowaniem zarządzającym. Oprogramowanie umożliwia między innymi kontrolowanie dostępu, stanu systemu, wyświetlanie i drukowanie historii zdarzeń oraz rejestrowanie nowych użytkowników. Kontroler pozwala na pracę systemu w sieci oraz integrację z systemem telewizji dozorowej. Jest także elementem, które steruje zamkiem elektromagnetycznym.

    Wykorzystanie metody identyfikacji tęczówki oka w systemach kontroli dostępu eliminuje potrzebę posiadania przez użytkowników kart identyfikacyjnych, a co za tym idzie ich wytwarzania i wymieniania (redukcja kosztów i oszczędność czasu). Cały proces identyfikacji trwa kilka sekund i, w odróżnieniu od innych systemów tego typu, przebiega w sposób automatyczny. Podejście do czytnika powoduje automatyczne uruchomienie procesu: jedna z kamer, wyposażona w obiektyw szerokokątny, rejestruje obraz twarzy, druga z teleobiektywem rejestruje obraz tęczówki. Oprócz dwóch wymienionych kamer system BM-ET500 może zostać wyposażony w kamerę, która może stanowić element systemu telewizji dozorowej.