Realizacja celów biznesowych jest jednym z trzech najważniejszych zadań w zakresie wydajności dla 65 proc. menedżerów ds. inżynierii oprogramowania – wynika z ankiety Gartnera przeprowadzonej w USA i Wielkiej Brytanii w IV kw. 2023 r.

Zidentyfikowane przez Gartnera trendy mają pomóc szefom osiągnąć te cele.

Pięć strategicznych trendów technologicznych w inżynierii oprogramowania na 2024 rok

Co oznaczają trendy

Inteligencja inżynierii oprogramowania – odpowiednie platformy zapewniają przejrzysty obraz procesów inżynieryjnych, co pomaga szefom je nadzorować (prędkość, jakość, efektywność organizacji itd.).

Gartner spodziewa się, że w 2027 r. już 50 proc. podmiotów zajmujących się inżynierią oprogramowania będzie korzystać z platform Software Engineering Intelligence do pomiaru i zwiększania produktywności programistów, w porównaniu z 5 proc. w 2024 r.

Kontrola kosztów wspomagana AI

Szefowie ds. inżynierii oprogramowania potrzebują opłacalnego sposobu, aby pomóc swoim zespołom szybciej tworzyć software. Już 58 proc. z nich w badaniu Gartnera stwierdziło, że ich organizacja korzysta lub planuje używać generatywnej AI w ciągu najbliższych 12 miesięcy – w celu kontroli lub redukcji kosztów.

Przewidywane jest wykorzystanie generatywnej AI i ML w projektowaniu, kodowaniu i testowaniu aplikacji. Powinno to zwiększyć produktywność programistów i poprawić nadzór nad wydatkami.

Klienci będą oczekiwać zrównoważonego rozwoju software’u

Kolejny trend to inżynieria oprogramowania ekologicznego – Gartner przewiduje, że w 2027 r. 30 proc. dużych firm na świecie uwzględni zrównoważony rozwój software’u w swoich wymaganiach, w porównaniu z mniej niż 10 proc. w 2024 r.

Chodzi o tworzenie oprogramowania, który pozwala na energooszczędne wybory m.in. w zakresie architektury, algorytmów, struktur danych, infrastruktury itd.

Z kolei inżynieria platform oferuje możliwości np. portali, z których może korzystać wiele zespołów, co oszczędza czas programistów.

Gartner przewiduje, że w 2026 r. już 80 proc. dużych organizacji zajmujących się inżynierią oprogramowania utworzy zespoły inżynierów platform, w porównaniu z 45 proc. w 2022 r.

Z kolei środowiska programistyczne w chmurze pozwalają na szybsze wdrażanie programistów.