Wydatki na przełączniki w sieciach typu back-end AI powiększą rynek przełączników dla centrów danych o 50 procent – zdaniem Dell’Oro Group. Wynika to z tego, że w ocenie analityków obciążenia AI będą wymagały rozbudowy infrastruktury.

Kilka dużych aplikacji AI obsługuje obecnie biliony parametrów, a liczba ta rośnie dziesięciokrotnie rocznie. Ten szybki rozwój wymaga wdrożenia tysięcy, a nawet setek tysięcy przyspieszonych węzłów. Ich łączenie w dużych klastrach wymaga infrastruktury na skalę centrum danych, zwanej siecią zaplecza AI” – wyjaśnia Sameh Boujelbene, wiceprezes Dell’Oro Group.

Przy tym konkurencja między InfiniBand i Ethernet zaostrza się. Oczekuje się, że InfiniBand utrzyma pozycję lidera, aczkolwiek Ethernet znacznie zyska – ok. 20 pkt proc. udziału w przychodach do 2027 r.

Firmy będą wolały Ethernet

Można argumentować, że Ethernet jest o jedną generację prędkości szybszy od InfiniBand. Szybkość sieci nie jest jednak jedynym czynnikiem. Ważne są również kontrola zatorów i adaptacyjne mechanizmy routingu” – zaznacza Boujelbene.

Większość popytu na back-end AI będzie pochodzić od dostawców usług chmurowych poziomu 1. Przewiduje się jednak, że segmenty 2/3 i dużych przedsiębiorstw będą znaczące, osiągając kwotę wydatków 10 mld dol. w najbliższych 5 latach. Przy czym przedsiębiorstwa będą preferować Ethernet.

Sieci AI przyspieszą przejście na wyższe prędkości

Oczekuje się, że do 2025 r., w ciągu zaledwie dwóch lat od wprowadzenia najnowszego produktu 800 Gb/s, prędkość 800 Gb/s będzie stanowić większość portów w sieciach zaplecza AI.