Zatrudnienie w branży IT w USA i pracowników IT w całej amerykańskiej gospodarce wyraźnie wzrosło w październiku br., równoważąc ogólnokrajową narrację o schłodzeniu rynku pracy – wynika z analizy CompTIA, opartej na danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (BLS).

Otóż w minionym miesiącu firmy z branży technologicznej w USA zatrudniły szacunkowo 2159 pracowników – po tym, jak we wrześniu br. branża zmniejszyła zatrudnienie o ponad 2,6 tys. osób (netto).

Rekrutacje w sektorze usług IT i opracowywaniu oprogramowania na zamówienie przyczyniły się do wzrostu liczby miejsc pracy, co stanowi kontynuację trendu przez większą część roku.

Liczba posad IT w całej gospodarce wzrosła aż o ok. 483 tys. Tymczasem we wrześniu był spadek o 20 tys. Jak jednak zastrzeżono, miesięczne dane dotyczące poziomu zatrudnienia zgłaszane przez BLS będą się zmieniać, z czasem mają tendencję do uśredniania się.

Stopa bezrobocia w zawodach IT w USA nieznacznie spadła, do 2,1 proc. w październiku br. z 2,2 proc. we wrześniu br. (ale w lipcu było 1,8 proc.).

Wzrost zatrudnienia w branży przekroczył oczekiwania, biorąc pod uwagę ostatnie wahania na rynku pracy” – komentuje Tim Herbert, dyrektor ds. badań w CompTIA. „Firmy w dalszym ciągu koncentrują się na technologiach i umiejętnościach, które zapewniają znaczącą wartość biznesową” – dodaje.

Warto jednak zauważyć, że aktywność rekrutacyjna pracodawców mierzona liczbą ogłoszeń o pracę dla ludzi IT była niższa niż ostatnio i wyniosła w październiku br. 167 tys. ofert. We wrześniu było 184 tys., a sierpniu br. 208 tys. Od początku roku ilość ofert sięgnęła ponad 2,2 mln.

Jakich specjalistów IT najbardziej potrzebują za oceanem

Programiści, specjaliści od wsparcia IT, analitycy systemów i data scientists należą do ról, na które jest największe zapotrzebowanie – wynika z analizy. Ponadto coraz więcej firm poszukuje osób posiadających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją. Nadal jednak jest to stosunkowo niewielki odsetek.

W sumie jedna czwarta ofert obejmowała stanowiska związane z nowymi technologiami lub wymagające nowych umiejętności, w tym 16 tys. było związanych z AI.