Infosys Poland redukuje zatrudnienie o 192 osoby w oddziale w Poznaniu. Zgłosił w powiatowym urzędzie pracy zamiar zwolnień grupowych. Mają zakończyć się w kwietniu br. – poinformował portal poznan.naszemiasto.pl.

Według medialnych doniesień decyzje ogłoszono podczas spotkania online. Wśród krytycznych komentarzy pracowników na GoWork pojawił się wpis o likwidacji poznańskiego oddziału i objęciem redukcją także osób m.in. na urlopach macierzyńskich, w ciąży, zwolnieniach lekarskich i in. Firma jak na razie nie skomentowała tematu.

Jedynym udziałowcem Infosys Poland jest globalny koncern Infosys BPM z siedzibą w Indiach. Dostarcza usługi outsourcingu IT i procesów biznesowych, w tym finansowo-księgowe, obsługa procesów logistycznych i in. dla klientów w różnych krajach blisko 30 językach.

Oddział w Poznaniu powołano w grudniu 2020 r. Infosys ma również w Polsce oddziały we Wrocławiu (dwie lokalizacje), Krakowie i Elblągu. Spółka w naszym kraju działa od 2007 r. i ma siedzibę w Łodzi.

Rosną przychody i zyski Infosys w Polsce

Infosys Poland w roku finansowym 2022/2023 (1 kwietnia 2022 r. – 31 marca 2023 r.) osiągnął 593,5 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 29 proc. rok do roku (z 458,7 mln zł w roku 2021/2022). Zysk netto poprawił się o 35 proc., do 34,9 mln zł z 25,8 mln zł.

Średnia liczba pracowników – we wszystkich oddziałach – w roku finansowym 2022/2023 wyniosła 2902 osoby, w tym ok. 2,2 tys. w Łodzi.

Z ofert na LinkedIn wynika, że Infosys nadal rekrutuje specjalistów IT, w lokalizacjach takich jak Kraków, Warszawa, Elbląg.

Dla spółki ważne są pozytywne relacje pracownicze wykraczające poza zwykłe zapewnienie zgodności z przepisami. Infosys dąży do stałego jej umacniania zarówno pod względem świadczonych usług, jak i w zakresie spełniania odpowiednich standardów.
Kluczowa stała się dla spółki zdolność do przyciągnięcia i utrzymania utalentowanych osób, szczególnie w
kontekście rosnącej konkurencji oraz zmieniającego się rynku pracy
” – informuje Infosys Poland w sprawozdaniu finansowym.

Infosys nie jest jedyną globalną firmą, która redukuje w Polsce zespoły IT. Amerykański koncern Aptiv zwolnił ok. 250 pracowników w swoim oddziale w Krakowie.