Tylko 48 proc. firm uważa, że ich pracownicy mają dostęp do niezbędnej technologii, która zapewnia im optymalne warunki pracy. Ocena ta dotyczy zarówno zdalnego wykonywania obowiązków, jak i w biurze. Nic więc dziwnego, że aż 86 proc. menedżerów przyznaje, że konieczne są zmiany, bo brak działań prowadzi do spadku efektywności pracowników – według NTT Data.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa planują są inwestycje w IT, które obejmą różne rozwiązania, istotne dla pracy w biurze i zdalnie.

W ciągu 2 lat firmy zapowiadają inwestycje w (proc. wskazań):
– rozwiązania mobilne – 73 proc.
– sieci – 57 proc.
– aplikacje – 55 proc.
– bezpieczeństwo – 51 proc.
– laptopy i tablety – 51 proc.
– punkty końcowe, np. bezprzewodowe zestawy bluetooth – 39 proc.
– telefonię – 34 proc.
Ponadto 72 proc. chce wyposażyć firmowe sale spotkań w rozwiązania wideo oraz zapewniające ujednoliconą komunikację.
Źródło: NTT Data, w badaniu wzięło 1442 respondentów z 25 krajów, w tym z Polski

Są korzyści dla zespołów i klientów

W ocenie respondentów inwestycje w IT przekładają się na spore korzyści. Otóż 44 proc. firm, które przeznaczyły istotne środki w technologie, dostrzega znaczącą poprawę morale pracowników. Zdaniem 50 proc. poziom satysfakcji ich klientów wzrósł o połowę.

Nie widziany od 20 lat kryzys psychiczny

Badanie wskazuje na chęć ludzi do pracy z biura (głównie w modelu hybrydowym), co może poprawić kiepskie ostatnio samopoczucie pracowników i obniżoną efektywność, obserwowaną w wyniku pracy na odległość i poluzowania więzi w zespołach w czasie pandemii.

Podobnego kryzysu psychicznego w firmach na taką skalę w praktyce zawodowej nie obserwowałam od ponad 20 lat” – twierdzi Katarzyna Kuciel, niezależna konsultantka HR z Happyworkinglife.pl.

Według badania NTT Data już obecnie większość, bo 70 proc. pytanych osób pracuje z biura, w pełnym wymiarze albo hybrydowo, a jedynie 30 proc. całkowicie zdalnie. Z tym że tylko 21 proc. nie chce w ogóle przychodzić do biura.

Pół na pół

Ponad połowa (53 proc.) pracowników działających w modelu hybrydowym, spędza w biurze ponad połowę swojego czasu pracy. Co ciekawe 56 proc. woli pracować w firmie połowę czasu lub więcej.

Praca hybrydowa wymaga inwestycji w biurach

Praca hybrydowa z nami pozostanie, a to oznacza, że firmy muszą przemodelować powierzchnie biurowe i zaadaptować je do potrzeb pracowników. Statystyki pokazują, że praktycznie w każdym organizowanym spotkaniu przynajmniej jedna osoba uczestniczy zdalnie. To wymusza inwestycje w aranżację przestrzeni i technologie” – komentuje Mikołaj Zaleski, Senior Solutions Manager CX i EX z NTT Data.