Do 2026 r. ponad 80 proc. przedsiębiorstw będzie korzystać z interfejsów lub modeli programowania aplikacji (API) opartych na generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) albo wdrażać aplikacje obsługujące ten rodzaj AI w środowiskach produkcyjnych – prognozuje Gartner. W 2023 r. było to jedynie 5 proc.

Co do usług sieciowych, to do 2026 r. technologia generatywnej sztucznej inteligencji będzie stanowić 20 proc. początkowej konfiguracji sieci.

Konsolidacja w usługach sieciowych

Wzrost ruchu, zwiększenie liczby urządzeń i rozwój sztucznej inteligencji sprawiły, że organizacje w jeszcze większym stopniu doceniają rolę i znaczenie sieci – zwraca uwagę Gartner.

Przewiduje, że do 2026 r. 60 proc. zakupów sieci SD-WAN będzie stanowić część oferty bezpiecznego dostępu do usług brzegowych (SASE), pochodzących od jednego dostawcy. W 2023 r. odsetek ten wynosił 15 proc.

„W branży widać rosnący trend konsolidacji w zakresie wyboru usług sieciowych od jednego dostawcy. Klienci oczekują elastyczności, a także preferują dostęp do usług zlokalizowanych w jednym miejscu” – komentuje Łukasz Bogucki, ekspert ds. infrastruktury cyfrowej z NTT Data.