Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przy gwałtownym wzroście ilości gromadzonych oraz przetwarzanych danych i jednoczesnej potrzebie redukcji kosztów – to czynniki, które zdaniem polskich specjalistów IT będą miały największy wpływ na ich firmy w ciągu najbliższych 3 lat. Takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone wśród ponad 800 uczestników Cisco Forum 2014 – menedżerów i specjalistów IT z polskich firm i instytucji.

Bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem wskazała niemal połowa specjalistów ankietowanych przez Cisco (49 proc.). Wyniki wpisują się w ogólnoświatowe trendy. Tegoroczne badanie Cisco Annual Security Report informuje, że poziom cyberzagrożeń jest obecnie najwyższy odkąd zaczęto je śledzić, czyli od 2000 r.
 
Niemal równie istotny w ciągu najbliższych 3 lat będzie problem Big Data – wzrost ilości gromadzonych, przetwarzanych i przesyłanych danych (47 proc. odpowiedzi). Według Cisco Global Cloud Index roczny globalny ruch w centrach danych wzrośnie do roku 2017 trzykrotnie, do 7,7 zettabajtów (zettabajt to miliard terabajtów).

Szybki wzrost ilości danych powoduje konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury data center. W tym kontekście badani specjaliści jako najważniejsze wskazali wydajność (68 proc.), skalowalność (58 proc.) i bezpieczeństwo (50 proc.).

Trzecim największym wyzwaniem, przed  jakimi w najbliższych latach staną działy IT, jest – według badania na Cisco Forum – potrzeba redukcji kosztów. Wskazała ją jedna trzecia ankietowanych podczas konferencji. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest cloud computing.
 
– Z naszego badania wynika, że z usług i aplikacji w chmurze już teraz korzysta, lub zacznie korzystać w ciągu najbliższych 6 miesięcy, połowa polskich firm i instytucji – mówi Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco Systems Poland.

W firmach już korzystających z cloud computingu, najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami i usługami chmurowymi są: email (73 proc.), kalendarz (47 proc.), oprogramowanie i aplikacje biznesowe, takie jak księgowość, fakturowanie, zarządzenie sprzedażą itp. (46 proc.) oraz konferencje webowe (39 proc.).

Badani specjaliści sygnalizują także popularność trendu BYOD (Bring Your Own Device) w polskich przedsiębiorstwach. Zdaniem 53 proc. ankietowanych podczas Cisco Forum 2014 ich organizacje już pozwalają – lub zaczną to robić w ciągu najbliższych 6 miesięcy – na dostęp do firmowej sieci (m.in. danych, aplikacji) z prywatnych urządzeń (smartfonów, tabletów, laptopów).