Branża: unijne regulacje ws. AI zagrażają innowacjom
Biznes cyfrowy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej apeluje.
Nowe unijne prawo może być problemem dla rozwoju AI w Europie – wynika z ostrzeżeń..
Potrzebne są rozsądne regulacje w sektorze AI, które nie zagrożą innowacyjności i nie stłamszą potencjału regionu CEE – apeluje do Komisji Europejskiej 12 organizacji branży cyfrowej z 7 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wchodzących w skład CEE Digital Coalition.
Koalicja krytykuje projekt zapisów unijnego AI Act. UE ma być pierwszym na świecie regionem, przyjmującym takie prawo.
Solidni dostawcy mogą mieć problem
CEE Digital Coalition postuluje poprawki do proponowanych zapisów, m.in. odrzucenie asymetrycznych obowiązków dla dostawców rozwiązań AI. Chodzi o to, aby dostawcy i ich oprogramowanie byli traktowani zgodnie z rzeczywistymi możliwościami konkretnego modelu (co miałyby wykazywać niezależne testy), a nie o – przykładowo – wielkość dostawcy czy liczbę użytkowników.
Jak twierdzą organizacje, w obecnie proponowanych zapisach zwraca się uwagę na nieistotne elementy, co zmniejsza szanse najskuteczniejszych dostawców i ułatwia przeoczenie ryzyka w mniej rozpoznawalnych modelach.
Nie przesadzajcie z zakazami
Organizacje zwracają też uwagę, że zakazy rozwijania konkretnego oprogramowania powinny obejmować tylko wyjątkowe, ściśle określone przypadki, aby nie utrudnić rozwój korzystnych technologii.
Zaleca się też odrzucenie propozycji Parlamentu Europejskiego uznania AI wykorzystywanej w systemach rekomendacji przez bardzo duże platformy internetowe jako obarczoną wysokim ryzykiem.
Tu Unia ma rację
Organizacje branżowe popierają natomiast cel KE, jakim jest zwiększenie możliwości badawczych i przemysłowych przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa i praw osobistych obywateli Europy.
Podobne aktualności
Polskie firmy przyjmują AI najszybciej w UE
30 proc. firm w kraju wdrożyło narzędzia sztucznej inteligencji, aż 71 proc. podmiotów w sektorze obronnym – w badaniu AWS.
Telewizory mogą podrożeć – alarmuje branża
Związek Cyfrowa Polska apeluje do Ministerstwa Cyfryzacji o wycofanie się z niefortunnych zapisów nowego rozporządzenia.