Dwie trzecie CEO (65 proc.) uważa, że sztuczna inteligencja zwiększa wydajność, jednak 67 proc. boi się niezamierzonych konsekwencji AI – w badaniu EY.

Lista zagrożeń z AI

W ocenie szefów, biznes powinien w znacznie większym stopniu skupić się na kwestiach etycznych związanych ze sztuczną inteligencją i na tym, jak jej wykorzystanie może wpłynąć na istotne obszary życia, zwłaszcza na prywatność.

Do listy zagrożeń dodają cyberbezpieczeństwo, dezinformację i deepfake. Jednocześnie podkreślają rolę rządów i regulatorów, którzy powinni stworzyć zasady i bariery w wykorzystywaniu generatywnej sztucznej inteligencji.

„Chcąc wyeliminować potencjalne, negatywne skutki potrzeba szeroko zakrojonej współpracy na poziomie firm i regulatorów” – uważa Paweł Bukowiński, partner zarządzający w EY Polska.

AI da pracę, poszerzy ofertę firm

CEO nie podzielają obaw, że rozwój technologii spowoduje wzrost bezrobocia. Dwie trzecie (66 proc.) jest zdania, że jej wpływ zostanie zrównoważony przez nowe miejsca pracy i nowe kompetencje wygenerowane przez AI.

Prawie połowa prezesów (43 proc.) już wykorzystała sztuczną inteligencję do stworzenia nowej oferty produktów i/lub usług, a 45 proc. planuje takie inwestycje w ciągu najbliższego roku.

Proces pełnej implementacji dla większości gałęzi gospodarki liczony jest ciągle w miesiącach, a nie tygodniach. W połączeniu z obecnymi prognozami demograficznymi może się okazać, że narzędzia oparte o sztuczną inteligencję będą dla wielu firm kołem ratunkowym, bez którego ich dalsze funkcjonowanie stanęłoby pod znakiem zapytania. Dlatego już dziś warto sprawdzić na ile jesteśmy gotowi na takie rozwiązania” – komentuje Artur Miernik, partner EY Polska i lider praktyki Workforce Advisory w ramach People Advisory Services.

34 proc. liderów niespecjalnie przejmuje się ESG

Jedna trzecia prezesów (34 proc.) nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo, jednak 38 proc. uważa kwestie ESG za najważniejsze. Dla 28 proc. są one równie ważne jak inne priorytety biznesowe.

CFO prą do zysków

Wyraźna jest rozbieżność w podejściu do krótkoterminowych zysków i długoterminowego tworzenia wartości między inwestorami a CEO i dyrektorami finansowymi. Inwestorzy chętniej podejmują decyzje prowadzące do zrównoważonego, długoterminowego tworzenia wartości, kosztem krótkoterminowych zysków. CFO koncentrują się na zyskach w krótkim terminie. Podejście inwestorów uległo zmianie niedawno, w ciągu ostatniego roku.

Prezesi, czy tego chcą czy nie, muszą brać pod uwagę kwestie zrównoważonego rozwoju przy podejmowaniu decyzji o alokacji kapitału. Powinni też poszerzyć zakres swojej sprawozdawczości i uwzględniać w nie tylko wskaźniki finansowe, ale także niefinansowe, w tym taksonomię UE” – mówi Rafał Hummel, partner EY Polska, lider grupy ds. strategii i raportowania ESG.

Optymizm i ryzyka

Prezesi patrzą na przyszłość pozytywnie. Wiedzą jednak, że muszą zarządzać wieloma rodzajami ryzyk, które – zdaniem większości pytanych – będą miały duży wpływ na ich działalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy, najpoważniejszy – technologia i ryzyko naruszenia cyberbezpieczeństwa.

Skąd wziąć pieniądze na AI i ESG

Transformacja uwzględniająca wdrażanie sztucznej inteligencji i zrównoważony rozwój wymaga finansowania. Większość prezesów (63 proc.) widzi źródła pieniędzy w zwiększonej efektywności. Jednocześnie chcą przyspieszyć rozwój poprzez fuzje i przejęcia: 59 proc. planuje takie transakcje w ciągu roku (więcej o 13 pp wobec początku br.). Prawie połowa (47 proc.) planuje zbycie aktywów.

Co ciekawe, większość CEO już wykorzystuje AI w transakcjach fuzji i przejęć.

———————————-

W czerwcu i lipcu 2023 r. FT Longitude ankietowało 1200 CEO na świecie. Jedna piąta ankietowanych firm osiąga roczne, globalne przychody poniżej 500 mln USD, kolejne 20% to firmy z przychodami od 500 mln USD do 999,9 mln USD (20%), 30% ma przychody od 1 mld USD do 4,9 mld USD (30%), a ostatnia grupa firm to przychody powyżej 5 mld USD (30%).