Epizodyczne lub długotrwałe wypalenie zawodowe dotyka ponad 2/3 pracujących w polskiej branży IT. Co czwarty nie czuje satysfakcji z wykonywanej pracy. Tylko 21,4 proc. uważa, że ich firma udziela im wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego – wynika z raportu serwisu TwojPsycholog.pl i Just Join IT.

Kluczowe wyniki badania

  • Prawie 1/3 pracowników IT ocenia swój stan psychiczny słabo, a kolejna 1/3 jako pogorszony,
  • 25,5% ostatnio nie czuje satysfakcji z pracy,
  • 70,6% zauważa u siebie wypalenie zawodowe, tyle samo w ostatnim czasie zastanawiało się nad zmianą pracy,
  • 10,6% zmaga się z depresją i zostało to zdiagnozowane,
  • 82,1% twierdzi, że tematyka wypalenia zawodowego nie jest poruszana w ich firmie,
  • 55,9% odpowiedziało, że firmy, w których pracują, nie zapewniają im wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego, a 22,5% nie wie nic o takim wsparciu,
  • 79,2% wymienia Internet jako podstawowe źródło wiedzy o zagadnieniu.

———–

Pracownicy IT są w kiepskiej formie psychicznej

Prawie 1/3 badanych (32,4 proc.) ocenia swój stan zdrowia psychicznego jako słaby lub bardzo słaby. Następna 1/3 (34,3 proc.) jako pogorszony, lecz nie mający wpływu na codzienne funkcjonowanie.

Z kolei 25,5 proc. pracowników IT ostatnio nie czuje satysfakcji z wykonywanej pracy, natomiast 7,1 proc. deklaruje ogólny brak satysfakcji. Co trzecia osoba (35,9 proc.) tylko czasem odczuwa satysfakcję z wykonywanych zadań.

Ludzie cierpią i praca też

Dane są o tyle istotne, że 87 proc. respondentów uważa, iż stan zdrowia psychicznego ma wpływ na jakość ich pracy. Jednocześnie 39,3 proc. jest zdania, że aktualna praca trochę pogarsza ich zdrowie psychiczne, a 21,3 proc. twierdzi, że pogarsza je znacznie.

Skutki wypalenia zawodowego

Jak wynika z raportu, 70,6 proc. badanych zauważa u siebie wypalenie zawodowe. W tym 30,9 proc. mówi o epizodach wypalenia, 21,4 proc. odczuwa taki stan tylko czasami, ale 18,3 proc. przyznaje, że jest wypalona zawodowo już od dłuższego czasu. Najczęstszym objawem (70 proc.) jest spadek koncentracji i motywacji w pracy.

Depresja i stany lękowe

Ponad 800 badanych (czyli blisko połowa) twierdzi, że jest zestresowana – u 42,7 proc. osób z powodu zaburzenia work-life balance, 37,8 proc. wskazało na brak rozwoju, a 34,3 proc. narzeka, że mają za dużo obowiązków.

Co dziesiąty pracownik polskiej branży IT (10,6 proc.) zmaga się z depresją i zostało to zdiagnozowane.

Kolejne 17,9 proc. podejrzewa, że może mieć depresję, jednak jeszcze nie zostało to stwierdzone przez specjalistę. Ok. 1/10 osób (9,8 proc.) zmaga się ze zdiagnozowanymi stanami lękowymi, a 14,6 proc. podejrzewa stany lękowe.

Blisko jedna czwarta (23 proc.) badanych twierdzi, że wzięła od 1 do 5 dni zwolnienia lekarskiego w związku ze swoim stanem psychicznym, a 4,4 proc. była na L-4 ponad 10 dni.

Odchodzą z firmy z powodu wypalenia

Ankietowani pytani, jak radzą sobie z wypaleniem zawodowym, najczęściej wskazywali, że po prostu zmieniają pracę (24,1 proc.). Aż 70,6 proc. ostatnio rozważało taką opcję.  

Drugim wyborem wypalonych pracowników IT jest urlop (19 proc.). Blisko 14 proc. twierdzi, że troszczy się o nich firma. Tylko niecałe 9 proc. poszłoby do psychoterapeuty.

Firmy nie interesują się zdołowanymi pracownikami

82,1 proc. badanych deklaruje, że tematyka wypalenia zawodowego nie jest poruszana w ich firmie. 42,2 proc. nigdy nie słyszała o wypaleniu zawodowym w pracy. Ten temat jest podejmowany w firmie jedynie zdaniem 16,1 proc. pytanych.

Ponad połowa ankietowanych (55,9 proc.) odpowiedziała, że firmy, w których pracują, nie zapewniają im wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Czyni to jedynie co czwarty pracodawca.

Na pytanie “kto obecnie w Twojej firmie zajmuje się obszarem zdrowia psychicznego” blisko 60 proc. zadeklarowało, że nikt. Co piąty wskazuje HR, po kilka proc. inne miejsca.

Pracownicy IT chcą do specjalistów

Aż 958 badanych (na 1,7 tys.) chciałoby otrzymać pakiety wizyt u specjalistów zdrowia psychicznego, 723 wyjazdy związane z medytacją i odpoczynkiem psychicznym. Z pozostałych odpowiedzi wynika, że pracownicy doceniliby:

  • dostęp do platformy, która łączy ze sobą edukację z możliwością umówienia wizyty u specjalisty (455 badanych),
  • czat z psychologiem (415),
  • akcje promujące dbanie o zdrowie psychiczne (409),
  • szkolenia stacjonarne (346) i webinary (335) z zakresu dbania o zdrowie psychiczne/radzenia sobie ze stresem.

——–

Raport „Wypalenie zawodowe w branży IT” został opracowany przez platformę TwojPsycholog.pl i Just Join IT. W badaniu przeprowadzonym w lipcu i sierpniu br. wzięło udział ponad 1700 osób.