Obecnie 38 proc. firm inwestuje w Internet rzeczy, 24 proc. planuje taką inwestycję w ciągu roku, a 14 proc. w okresie 2 – 3 lat. W 5G inwestuje 21 proc., ale już 31 proc. ma taki plan w perspektywie roku, a 26 proc. w ciągu 2 – 3 lat – według badania EY.

Wynika, z niego, że przedsiębiorcy są otwarci na różne modele zakupu rozwiązań Internetu rzeczy w oparciu o sieć 5G.

Połowa badanych (50 proc.) deklaruje, że mogłaby zbudować swoją własną sieć 5G, na przykład dzięki zakupowi częstotliwości. Niedawno w Polsce UKE uwolnił częstotliwości paśmie 3800-4200 MHz, które pozwalają firmom i innym podmiotom na budowę prywatnych sieci 5G.

Natomiast 60 proc. respondentów twierdzi, że mogłoby decydować się na zakup częstotliwości 5G i aplikacji przez pośrednika, np. wirtualnego operatora sieci.

Zakup częstotliwości 5G w celu unowocześniania istniejących możliwości mobilnych pozostaje najpopularniejszą opcją, wskazywaną przez 62 proc. ankietowanych.

Obawiają się, czy to się opłaci

Przedsiębiorcy sygnalizują jednak obawy dotyczące odpowiedniego zwrotu z inwestycji i regulacji prawnych, co odnosi się m.in. do rynku polskiego.

Regulacje 5G jak kręta droga

„Nowe usługi w ramach sieci 5G będą musiały być zgodne z wymogami prawa. Nie chodzi jedynie o kwestie nowych regulacji dotyczących technologii czy cyberbezpieczeństwa, ale również odnoszących się do konkretnych zastosowań 5G. Choć stanowi ono wielką szansę na rozwój usług i wdrożenie nowych rozwiązań, firmy w Polsce powinny bacznie śledzić zmieniające się regulacje w obszarze prawa nowych technologii, a także być przygotowane na długą i krętą drogę do celu” – mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak, partnerka w kancelarii EY Law.

——————–

Badanie EY – Reimagining Industry Futures Study – zostało przeprowadzone online w listopadzie 2022 r. wśród 1325 przedsiębiorców na całym świecie, w tym w Polsce.