UKE poinformował, iż sieci prywatne 5G w paśmie 3800-4200 MHz mogą ruszać komercyjnie. Każda jednostka samorządu może wnioskować o 100 MHz zakresu 3800- 3900 MHz na obszarze maksymalnie 20 gmin, a pozostałe podmioty mogą się ubiegać o zasoby z zakresu 3900- 4200 MHz.

Nowością jest to, że częstotliwości używane na własne potrzeby nie mają takich ograniczeń obszarowych. Oznacza to, że prywatne 5G danej firmy może pokrywać obszar np. 1 km kw. w konkretnym miejscu albo objąć wiele lokalizacji, w których przedsiębiorstwo ma swoje placówki.

Uwolnienie częstotliwości oznacza, że firmy, uczelnie i samorządy mogą teraz korzystać z 5G wykupując dostęp do pasma, by tworzyć własne instalacje, dostosowane do specyficznych potrzeb i nie muszą już polegać na masztach i usługach dużych operatorów. Pozwoli to na rozwój sieci prywatnych i rynku integracji 5G. Wydatki na integracje systemów 5G według Grand View Research co roku będą rosnąć globalnie średnio o 28 proc., aż do 2030 r., gdy osiągną wartość 62,7 mld dol.

Sieci oparte na tej technologii są potrzebne zwłaszcza w automatyce przemysłowej i inteligentnych miastach.

„To świetna wiadomość dla krajowego przemysłu. Sieci prywatne 5G otwierają drogę ku zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji procesów w myśl idei Przemysłu 4.0. Polskie samorządy z kolei stają przed szansą, by wdrażać usługi typu smart city i smart village. Sieci prywatne sprawią, że wszystko to można robić niezależnie od największych operatorów i wedle indywidualnych potrzeb odbiorców” – komentuje Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, polskiego dostawcy 5G w modelu otwartym (Open RAN), w którym sieci mogą powstawać z elementów od różnych dostawców.

Kluczowe znaczenie sieci prywatnych dla gospodarki i branży podkreślał Związek Cyfrowa Polska i apelował w sierpniu br. do UKE o jak najszybsze udostępnienie pasma.

Według globalnej prognozy Juniper Research wydatki przedsiębiorstw na sieci prywatne w ciągu 5 lat zwiększą się niemal 10-krotnie, do blisko 10 mld dol. w 2028 r. Trzy branże będą inwestowały najwięcej: produkcja, sektor energetyczny i usługi publiczne.