Wypalenie zawodowe dotyka prawie połowy Polaków, a pracownicy z sektora technologie są w czołówce osób zmagających się z tym problemem – wynika z badania SW Research i Mindgram.

W badaniu narzędziem Burnout Assessment Tool zmierzono cztery główne obszary wypalenia: wyczerpanie, obniżoną motywację, niższą zdolność do pracy i wzmożone reakcje emocjonalne.

Rezultat jest taki, że 45 proc. polskich pracowników cierpi na wypalenie zawodowe, a 26 proc. wszystkich ankietowanych doświadcza jego ciężkiej formy.

Niska produktywność, błędy, zawalone terminy

Wśród polskich pracowników najczęściej występującym objawem wypalenia zawodowego jest dystans emocjonalny czy też cynizm i negatywne nastawienie do pracy, jak definiuje tę postawę WHO.

Niska motywacja przekłada się na niższą produktywność, częstsze błędy, niedopilnowane terminy. W efekcie wypalenia mogą występować dysproporcje w podziale pracy w zespole i napięcia między pracownikami. Jego konsekwencjami są również częstsze absencje albo prezenteizm (fizyczna obecność w pracy, przy zaprzątnięciu myśli innymi tematami).

SektorTechnologieZdrowieFinanse I PrawoSprzedaż DetalicznaŚrednia Ogólna
Wypalenie Zawodowe43 proc.43 proc.40 proc.51 proc.45 proc.

Źródło: Badanie “Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników”, SW Research na zlecenie Mindgram.

Wśród przebadanych objawów wypalenia zawodowego znalazła się też zdolność do pracy. Większość pracowników ma tu wynik pozytywny, tym niemniej u 29 proc. dostrzeżono pogorszenie funkcji poznawczych – obniżoną koncentrację i trudności w utrzymaniu uwagi.

Tylko 15 proc. pracowników IT czuje się dobrze

W badaniu Mindgrama interesujące – ale też bardzo niepokojące – są wyniki dotyczące dobrostanu psychicznego. Jak się okazuje, ludzie z branży są w najgorszej kondycji – aż 85 proc. pracowników IT (przy 78 proc. ogółu respondentów) ma ten wskaźnik na poziomie umiarkowanym lub pogorszonym. To znaczy, że tylko 15 proc. czuje się naprawdę dobrze.

SektorTechnologieZdrowieFinanse i prawoSprzedaż detalicznaŚrednia ogólna
Obniżony dobrostan85 proc.76 proc.76 proc.80 proc.78 proc.

Źródło: Badanie “Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników”, SW Research na zlecenie Mindgram.

Firmy mają problem przez złe samopoczucie załogi

Objawy depresyjne w stopniu dużym lub umiarkowanym dotyczą aż 44 proc. wszystkich pytanych pracowników. Objawy lękowe zgłasza 35 proc.  

Według ZUS pracownicy wykorzystali w zeszłym roku 23,8 mln dni na zwolnieniach lekarskich z powodu problemów psychicznych.

Na związek między zdrowiem psychicznym pracowników a ich produktywnością i zaangażowaniem zwracają uwagę badania iOpener Institute.

Wynika z nich, że pracownicy cieszący się dobrostanem psychicznym są nawet dwa razy bardziej efektywni i biorą o 90 proc. mniej zwolnień lekarskich niż ci, którym tego dobrostanu brakuje.

Jak pokazują badania Deloitte, sam dostęp do opieki zdrowia psychicznego i troska o kondycję psychiczną pracowników przyczyniają się do ich rzadszego chorowania.

Unijne regulacje wymuszą dbanie o dobrostan
Nowa dyrektywa UE, tj. CSRD, od stycznia 2024 r. zobowiąże 50 tys. notowanych na giełdzie firm w Europie do raportowania wyników działań ESG w kilku kategoriach. Wśród nich są działania na rzecz dobrostanu pracowników, w tym m.in. wsparcia zdrowia psychicznego, szkoleń, równouprawnienia i różnorodności.

Od 2025 r. dyrektywa będzie dotyczyć wszystkich firm zatrudniających ponad 250 pracowników, a od 2026 r – z zespołem ponad 10 pracowników.

Wynika z tego,  że inwestycje w dobrostan pracowników już niedługo będą musiały stać się standardem w polskich przedsiębiorstwach.

„Umiejętność rozpoznawania kryzysów emocjonalnych i zapobieganie ryzykom związanym ze zdrowiem psychicznym pracowników staje się jedną z kluczowych umiejętności liderów przyszłości. Wyczulenie na ten aspekt to coś, czego teraz wielu zarządzającym brak” – zauważa Adam Plona, współzałożyciel Mindgrama. Szefowie będą więc potrzebować wsparcia i szkoleń, aby sprostać tym wyzwaniom.

————————–

Raport “Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” powstał na bazie wyników badania przeprowadzonego w tym roku przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research i Mindgram.