W warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej powstanie Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa. Koszt inwestycji to 207,9 mln zł – poinformował portal wojsko-polskie.pl. Budynek ma być gotowy do jesieni 2027 r. W dniu 11 kwietnia br. uroczyście wmurowano kamień węgielny.

Centrum wspiera potrzeby powołanego w 2022 r. Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, dowodzonego przez absolwentów WAT – gen. dyw. Karola Molendę i gen. bryg. Mariusza Chmielewskiego. Stworzy nowe możliwości kształcenia dla Wydziału Cybernetyki WAT, który jest kuźnią kadr cyberwojska.

Powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 9,5 tys. mkw. Będzie składał się z dwóch części: Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa MON (część A) i Wydziału Cybernetyki WAT (B).

W obiekcie znajdą się m.in.: Cyberpoligon – laboratorium gier wojennych, Cyber Center of Excellence oraz różne laboratoria (np. systemów śledzenia obiektów pola walki, symulacji wirtualnej w systemach zarządzania polem walki), pracownie, serwerownie, sale wykładowe, centrum konferencyjne. W kopule zaplanowano pomieszczenie z ekranem w formie półsfery o promieniu 6 metrów, wyposażone w symulator wirtualny. Ośrodek będzie realizował także kursy, takie jak administracja sieciami teleinformatycznymi i zarządzanie bazami danych, eksploatacja systemów teleinformatycznych i administrowanie sieciami i in.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa w domenie operacyjnej cyberprzestrzeni. WOC podaje, że ma zdolności do realizowania działań obronnych, rozpoznawczych i ofensywnych. Odpowiada również w MON za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem, budową i eksploatacją systemów IT.