Liczba przejęć z udziałem funduszy private equity spadła w Polsce o ponad 20 proc. w 2023 r., do 33 wobec 42 w 2022 r. – wynika z analiz Bain & Company. Powodem był nadal wysoki kosztu kapitału oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna. Wśród największych inwestycji był zakup udziałów przez Accel-KKR w Symfonii.

W Europie łączna wartość przejęć spadła w 2023 r. niemal o połowę do 140 mld dol., co było najsłabszym wynikiem od 2016 r. Liczba transakcji zmniejszyła się jedynie o 13 proc. Najwięcej przejęć dokonano w sektorach technologicznym i przemysłowym.

Eksperci przewidują jednak, że wraz obniżkami stóp procentowych na świecie oraz dzięki znacznym środkom zgromadzonym na inwestycje, międzynarodowe fundusze mogą w tym roku zwiększyć aktywność na rynku.

„Najgorsze wydaje się za nami”

„Ostatni rok nie był łatwy dla rynku private equity przede wszystkim ze względu na utrzymującą się wysoką inflację i znaczny koszt pozyskania kapitału. Niepewność związana z sytuacją geopolityczną również mogła skłonić część międzynarodowych funduszy do zmniejszenia aktywności w naszym regionie” – mówi Paweł Szreder, partner Bain & Company. – „Jednak najgorsze wydaje się być za nami i spodziewamy się w tym roku większego zaangażowania zagranicznych funduszy na naszym rynku”.

Najwięcej inwestycji nadal w IT

Globalnie transakcje obejmujące spółki technologiczne pozostały liderem, ponieważ według raportu z reguły wymagają mniejszej dźwigni finansowej niż w innych sektorach. Udział IT w liczbie zawartych umów wyniósł 24 proc. w 2023 r., jednak spadł o 27 proc. w 2022 r., 29 proc. w 2021 r.

Brak przystępnej dźwigni finansowej zmniejszył liczbę megatransakcji (powyżej 5 mld dol.) – o prawie połowę, a średnia wielkość transakcji spadła do 788 mln dol. w 2023 r. wobec 801 mln dol. w 2022 r. oraz ponad 1 mld dol. w 2021 r.

W strategiach wielu funduszy private equity globalnie i w Polsce kluczową rolę odgrywają transakcje typu „buy and build”, czyli konsolidacji wybranych sektorów.

Do czego fundusze wykorzystują AI

Coraz większą rolę w poprawie efektywności i zwiększaniu wartości spółek portfelowych, a także przy przeprowadzaniu transakcji odgrywa sztuczna inteligencja. Wiele funduszy zaczęło na większą skalę wykorzystywać GenAI do sprawniejszego podejmowania decyzji inwestycyjnych, badań due diligence i szukania rozwiązań zwiększających zyski spółek.


Analizę zawiera „Global Private Equity Report 2024” Bain & Company.