Accel-KKR – amerykańska firma inwestycyjna, specjalizującą się w branży oprogramowania, zainwestuje w spółkę Symfonia. Wartość transakcji nie została ujawniona. Po jej finalizacji Accel-KKR dołączy do obecnego inwestora – MidEuropa.

Mamy ambitne plany i wierzymy, że dzięki silnemu zapleczu finansowemu i globalnemu doświadczeniu w dziedzinie oprogramowania i technologii naszego nowego inwestora, będziemy mogli szybciej rozwijać się zarówno w Polsce, jak i po za granicami” – zapowiada Piotr Ciski, prezes Symfonii.

Dla Accel-KKR inwestycja w Symfonię będzie 60 w Europie oraz 350 na świecie. Firma z centralą w Menlo Park w Kalifornii działa od ponad 20 lat, a jej łączne zaangażowanie kapitałowe wynosi globalnie 19 mld dol.

„Widzimy ogromny potencjał spółki i dołożymy wszelkich starań,  by pomóc zrealizować wizję Symfonii, stania się lokalnym czempionem w zakresie rozwiązań biznesowych dla MŚP w regionie Europy Środkowo – Wschodniej” – deklaruje Adam Malinowski, dyrektor w Accel-KKR.

Dwa lata z MidEuropa

Symfonia działa od ponad 25 lat. Jest dostawcą oprogramowania do zarządzania finansami, kadrami i płacami oraz ERP dla biur rachunkowych i MŚP. Do 2021 r. należała do brytyjskiego koncernu software’owego Sage. Spółkę na początku 2021 r. przejął londyński gigant inwestycyjny MidEuropa za 66 mln funtów (wówczas ok. 340 mln zł), zgodnie z umową zawartą w grudniu 2020 r.

Seria przejęć w Polsce

Nowa inwestycja Accel-KKR ma zapewnić kapitał do dalszej ekspansji. Spółka chce stać się liderem na polskim rynku oprogramowania dla MŚP oraz w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez rozwój organiczny i przejęcia. Ostatnio kupiła Reset2, dostawcę oprogramowania kadrowo-płacowego, Cloud Planet, oferującą rozwiązania chmurowe dla mikro i małych firm w Polsce oraz HRTec z oprogramowaniem do zarządzania zasobami ludzkimi w chmurze.

„Sukces jaki osiągnęliśmy jest czymś wyjątkowym na polskim rynku technologicznym”- utrzymuje Piotr Ciski.

W roku finansowym 2021/2022 (1 października 2021 – 30 września 2022) przychody netto Symfonii ze sprzedaży wyniosły 142,8 mln zł, co stanowi wzrost o 17 proc. wobec poprzedniego roku. Wynik netto grupy po konsolidacji był na minusie (-11 mln zł), uwzględniając transakcje konsolidacyjne. Sama Symfonia sp. z o.o. osiągnęła 5 mln zł zysku. Symfonia podaje, iż ma ponad 50 tys. klientów. Przeciętne zatrudnienie w roku finansowym wyniosło 370 osób.