Zapotrzebowanie na rozwiązania sztucznej inteligencji, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia zużycia energii i emisji CO2 będą należeć do kluczowych trendów kształtujących rynek centrów danych w najbliższych latach. Zaowocuje to znaczącym skokiem wydatków na prefebrykowane, modułowe data center (PFM) – wynika z prognoz zaprezentowanych na tegorocznej konferencji Vertiv Driving Innovation. Ponadto firmy poszukują alternatywnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, stawiają na usługi i elastyczność, oczekują też poprawy bezpieczeństwa.

Przy czym nowe standardy dla data center wyznacza sztuczna inteligencja – podkreśla Karsten Winther, prezes Vertiva na region EMEA.

Pięć lat intensywnego wzrostu

Szybki rozwój rynku PFM potwierdzają prognozy Omdii. W ocenie ekspertów rozpoczął się intensywny, pięcioletni okres budowy mocy obliczeniowej centrów danych, związanych z inwestycjami AI. Obecnie infrastruktura wykorzystująca sztuczną inteligencję reprezentuje 22 proc. pojemności centrów danych, a w 2030 r. ma to być już 41 proc.

Co istotne, według Omdii prefabrykowana technologia jest kluczem do umożliwienia tej rozbudowy, ponieważ przy zastosowaniu tradycyjnej konstrukcji nie jest możliwa wystarczająco szybka rozbudowa niezbędnej pojemności. Co więcej, modułowość ułatwia zagęszczenie w centrach danych. W efekcie rozwiązania do chłodzenia nadal będą stanowić istotną część rynku, a w miarę wzrostu gęstości projekty będą przesuwać się w kierunku chłodzenia cieczą, od obecnych proporcji 60:40 (chłodzenie powietrzem vs. cieczą) do 20:80 za kilka lat. To zaś wymaga przeprojektowania obecnie działających jednostek.

– Nadchodzi zatem ogromna fala nowych inwestycji. Operatorzy chmurowi i przedsiębiorstwa zmienili dramatycznie swoje priorytety inwestycyjne – podkreślał Vladimir Galabov, Research Director Omdii w obszarze Cloud and Data Center.   

Rynek prefabrykowanych modułowych centrów danych według Omdii rośnie szybciej, niż się spodziewano. Do 2027 r. ma się powiększyć z obecnych 4 mld dol. do 7 mld dol. (a zatem z 5,3 proc. do 6,8 proc. udziału w rosnącym rynku data center). Głównym powodem tego rodzaju wdrożeń jest skalowalność i modularność (53 proc.) oraz łatwość implementacji, serwisowania i wsparcia (50 proc.).

Do 80 proc. szybsze wdrożenie

W początkach hossy kluczową rolę powinny odegrać rozwiązania Vertiva, który według danych Omdii jest europejskim liderem rynku prefabrykowanych konstrukcji data center, oferując kompletne rozwiązania i usługi. Przedstawiciele producenta przekonują, że technologia modułowa pozwala na projektowanie centrum danych o wysokiej wydajności, a do tego szybkie wdrożenie. Czas zaoszczędzony na wdrożeniu prefabrykowanych rozwiązań waha się od 40 do 80 proc. w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.

Specjaliści przewidują, że gęstość szaf w centrach danych wzrośnie we wszystkich segmentach rynku, od hiperskalerów i dostawców chmury, poprzez przedsiębiorstwa, po firmy telekomunikacyjne. Tymczasem według Vertiva modułowe konstrukcje umożliwiają łatwe zwiększenie wydajności w razie potrzeby, bez wpływu na bieżącą działalność. Przy tym środowisko kontrolowane fabrycznie przez Vertiva ogranicza ryzyko dla użytkowników.

Podczas wydarzenia zaprezentowano gamę rozwiązań prefabrykowanych Vertiva dla różnych klientów. Przykładowo, najmniejsze modułowe rozwiązania mieszczą do 26 szaf rackowych (210 kW), a największe nawet 1,5 tys. szaf (do 40 MW mocy IT). Są to kompletne systemy obejmujące hale IT, zasilanie, chłodzenie i systemy pomocnicze. Przy czym filarem oferty według Vertiva jest nie tylko hardware, ale też usługi (m.in. projektowanie, łączenie konstrukcji, gwarancje i wsparcie, naprawy i części, zdalny monitoring, optymalizacja wydajności, recycling i in.). Podkreślano koncentrację na innowacjach i R&D. Nowością jest Vertiv TimberMod – drewnopochodna konstrukcja modułowa, co według producenta oznacza znaczącą redukcję śladu węglowego, szybkość budowy i bardzo dobre właściwości mechaniczne.

Obecnie już 10 największych na świecie operatorów centrów danych przyjęło strategie modułowe. Co istotne, są one także częścią strategii data center dla 99 proc. spośród 228 ankietowanych firm w 8 krajach, które posiadają własne centra danych. Co potwierdza, że rynek stanął na progu dynamicznego wzrostu.

Szansa dla polskich partnerów

Przedstawiciele Vertiva spodziewają się, że modułowa rewolucja nie ominie polskiego rynku. Przy czym inwestycje niezmiennie koncentrują się na Warszawie.

– Polski rynek centrów danych jest już dojrzały i z pewnością będzie dalej rosnąć – przewiduje Igor Grdic, Regional Director Central Eastern Europe w Vertivie, spodziewając się przy tym, że wzrost wyniesie około 10-20 proc. rocznie, a wdrożenia AI będą również jednym z głównych czynników wysokiej dynamiki inwestycji. Dodatkowo, tak jak w całej UE, wydatki będą napędzać regulacje w obszarach zielonej energii i ochrony środowiska, w tym pakietu Fit for 55.

Jak poinformował dyrektor, dla rozwiązań modułowych firmy największym rynkiem w naszym kraju są (i zapewne pozostaną) hiperskalowi dostawcy usług chmurowych i kolokacyjne centra danych, mające około 70 proc. udziału w przychodach. Przedsiębiorstwa stanowią 20 proc., a 10 proc. firmy telekomunikacyjne. Vertiv większość sprzedaży generuje w bezpośrednio realizowanych projektach, natomiast na polskim rynku PFM jest też miejsce dla partnerów.

– Wówczas są to ich projekty, to oni znajdują klientów i we współpracy z nami dostosowują nasze rozwiązania do ich potrzeb. Generalnie chcemy powiększać sieć partnerów, przy czym nie jesteśmy skoncentrowani ani na biznesie bezpośrednim, ani na pośrednim, bo wszystko zależy od określonego projektu – wyjaśnia Igor Grdic.

Vertiv inwestuje w badania i rozwój PFM oraz w związanych z tym specjalistów. Ostatnio firma zatrudniła ponad 500 nowych pracowników w regionie EMEA i planuje dalsze zwiększanie ich liczby w kilku lokalizacjach, również w Warszawie. W regionie producent zatrudnia obecnie ponad 650 inżynierów serwisowych i ponad 100 osób wsparcia technicznego, jak też dysponuje 9 zakładami produkcyjnymi i montażowymi, ponad 65 centrami serwisowymi i 5 laboratoriami obsługi klienta. Zapowiedziano rozbudowę infrastruktury. 

Uczestnicy Vertiv Driving Innovation 2023 mieli okazję poznać jeden z kluczowych zakładów Vertiva w regionie, znajdujący się w Rugvicy niedaleko Zagrzebia. Powstają tutaj prefabrykowane modularne konstrukcje dla klientów z regionu EMEA. Zakład otwarto w 2021 r., a cała inwestycja – o wartości 10 mln euro – ponad dwukrotnie zwiększyła możliwości Vertiva odnośnie do produkcji PFM w regionie.