W ofercie EIZO znajdują się obecnie trzy modele monitorów IP. Dwa z nich, czyli DuraVision FDF2304W-IP (23”) oraz DuraVision FDF4627W-IP (46”) należą do wcześniejszej generacji i różnią się wielkością. Natomiast w najnowszym z modeli, 27-calowym DuraVision FDF2711W-IP, zastosowano opracowaną przez EIZO platformę dekodującą 2. generacji, która umożliwia m.in. podłączenie większej liczby kamer czy jednoczesne wyświetlanie obrazu z większej liczby źródeł sygnału.

Największą zaletą monitorów IP jest niezależność od istniejącej infrastruktury i wybranych rozwiązań. Monitor z dekoderem wystarczy podpiąć do sieci LAN i można wykorzystywać w pełni jego funkcjonalność, podłączając go bezpośrednio do kamery IP lub switcha. Tak więc przy modernizacji lub rozszerzeniu dotychczasowego systemu monitoringu nie jest wymagana gruntowna przebudowa, zakup dodatkowych stacji roboczych, oprogramowania czy dodatkowego oprzyrządowania, co znacząco ogranicza koszty. Co więcej, lokalizacja urządzenia uwarunkowana jest tylko od dostępu do sieci i źródła zasilania, co sprawia, że monitor można w zasadzie ustawić w dowolnym miejscu.

Opracowując dekoder DuraVision DX0211-IP, specjaliści EIZO poszli o krok dalej i zadbali, żeby urządzenie obsługiwało również monitory innych producentów. Do dekodera można podłączyć bezpośrednio aż 64 kamery IP, w tym modele 4K. Dzięki dwóm wyjściom HDMI możliwe jest wyświetlanie obrazu 4K UHD (3840 x 2160) na dwóch monitorach jednocześnie. Urządzenie umożliwia dekodowanie i kompresję wielu strumieni wideo z kamer IP oraz wyświetlanie ich w czasie rzeczywistym. Można również podłączyć do niego joystick firmy Axis T8311 do kontroli kamer tego producenta. 

Solidny standard

Oprócz serii monitorów komunikujących się po IP, w ofercie EIZO dostępne są modele „tradycyjne” z mniejszym ekranem, ale o rozdzielczości Full HD. Model DuraVision FDS1703 o przekątnej 17”, jak również 19-calowy FDS1903, mają zarówno wejścia cyfrowe HDMI – wyświetlające sygnał z urządzeń cyfrowych, na przykład rekorderów HDD – jak i analogowe composite (BNC), pozwalające na wyświetlanie sygnału analogowego z urządzeń CCTV oraz kamer monitoringu. Obsługują sygnał NTSC, PAL i SECAM, dzięki czemu można w zasadzie podłączyć do nich urządzenia każdego typu. Gdy włączona jest funkcja „underscan” obraz wyświetlany jest w 100 proc., po włączeniu opcji „overscan” eliminowana jest część niepotrzebnych danych wyświetlanych na obrzeżach ekranu. Układ separujący 3D Y/C oddziela informacje o kolorze od informacji o jasności, w ten sposób efektywnie redukowane jest migotanie kolorów i szumy charakterystyczne dla sygnału analogowego. Z kolei narzędzie UpView minimalizuje blaknięcie kolorów, gdy patrzy się na ekran pod kątem. Ta funkcja świetnie sprawdzi się w lokalizacjach, w których monitory umieszczane są ponad linią wzroku użytkownika. Wszelkich regulacji można dokonywać za pomocą dołączonego pilota.

Warto podkreślić, że EIZO współpracuje z liderami z branży monitoringu, aby zapewnić kompatybilność swoich rozwiązań z różnymi systemami zarządzania wideo (VMS). Dzięki temu system VMS może przesyłać komunikaty o zdarzeniach do dekodera IP, który reaguje na nie w zaprogramowany sposób, np. automatycznie zmieniając układ okien na ekranie po zarejestrowaniu użycia karty wejściowej do budynku.

Użytkownicy monitorów DuraVision mogą liczyć na bezpłatne aktualizacje firmware’u. Możliwe jest poza tym zamówienie licencji Enterprise, co zapewnia dostęp do dodatkowych narzędzi, takich jak obsługa protokołu LDAP, aby  lepiej dostosować środowisko do wymagań aplikacji (opcja dostępna dla modeli FDF2711W-IP oraz DX0211-IP). Wszystkie monitory marki EIZO do systemów monitoringu przeznaczone są do pracy ciągłej, w trybie 24/7.

Dodatkowe informacje: Karolina Trojanowska, dyrektor marketingu, Alstor, k.trojanowska@alstor.com.pl, www.eizo.pl