Krakowski dystrybutor niezmiennie skupia się na dwóch obszarach IT – bezpieczeństwie i monitorowaniu sieci. Kwietniowa konferencja IT SEC 2017 była okazją do przeglądu wybranych produktów z obu kategorii – takich, które są już od pewnego czasu w ofercie dystrybutora oraz nowości. Co ważne, specjaliści Bakotechu na żywo demonstrowali, jak działają poszczególne rozwiązania.

W ten sposób partnerzy sprawdzili możliwości zintegrowanej ochrony, jaką zapewnia UTM firmy Watchgard. Jak twierdzi dystrybutor, a potwierdzają partnerzy, sprzętowe UTM-y niezmiennie cieszą się powodzeniem u klientów, którzy chcą chronić swoje firmowe sieci.

Uczestnikom konferencji wyjaśniano poza tym, na czym ma polegać przewaga platformy AV, jaką jest Webroot, nad innymi tego typu rozwiązaniami. Wskazywano na unikatowy typ klienta, o wielkości 700 KB, dzięki któremu instalacja rozwiązania, skanowanie i mechanizmy ochrony są wyjątkowo szybkie. Pokazano także, jak działa WebTitan, filtrujący strony www i zapewniający ochronę przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. Rozwiązanie funkcjonuje jako brama sieciowa, działająca na urządzeniu (w formie appliance), w środowisku wirtualnym albo jako usługa w chmurze.

Webroot i WebTitan (a także SpamTitan oraz CoSoSys), wchodzą również w skład usługowej platformy dystrybutora dla partnerów, stworzonej w ramach wydzielonej spółki Ceesoft. Do oferowania klientom rozwiązań bezpieczeństwa jako usług w modelu abonamentowym namawiał uczestników konferencji Krzysztof Hałgas, prezes zarządu Bakotechu. Wyjaśniał, że ten sposób sprzedaży daje możliwość powiększania swojej marży i zasięgu działania, a przy tym wiąże się z brakiem kosztów wejścia w ten biznes dla partnerów.

Zupełną nowością w ofercie dystrybutora jest Digital Guardian, czyli zaawansowana platforma DLP, zaprojektowana w celu ochrony przed utratą, wyciekiem i kradzieżą danych. Bakotech konsekwentnie stawia na ochronę przed wyciekiem danych, dodając w swoim portfolio bardzo zaawansowany produkt, czyli Digital Guardian, do już wcześniej oferowanego „lekkiego” rozwiązania DLP, jakim jest CoSoSys. Dystrybutor promuje ten rodzaj zabezpieczeń, bo – jak twierdzi Krzysztof Hałgas – dzięki niemu partnerzy mogą skupiać się na tych potrzebach klientów, które wynikają z najróżniejszego typu regulacji – zarówno już istniejących, jak i tych mających dopiero wejść w życie (np. RODO/GDPR). Dlatego, choć zainteresowanie klientów DLP nie jest jeszcze duże, to na pewno będzie rosło.

Na konferencji był obecny przedstawiciel amerykańskiej firmy NetMotion, który pokazał możliwości Mobile Performance Management – rozwiązania VPN, które diagnozuje i rozwiązuje problemy mobilnych użytkowników w ich zdalnej pracy. Przede wszystkim chodzi o skutki zrywania sesji w wyniku niestabilności sieci, utraty zasięgu czy przełączania pomiędzy różnymi sieciami.

Kolejna prezentacja – dotycząca ObserveIT – pokazała możliwości tego oprogramowania w zakresie nagrywania, monitorowania i analizy zachowań użytkowników. Rejestracja wszystkich czynności wykonywanych na serwerach lub stacjach roboczych pozwala zidentyfikować tych użytkowników, którzy stanowią największe ryzyko dla bezpieczeństwa informacji w firmie.

Podczas IT SEC 2017 przedstawiciele Bakotechu zapowiedzieli, że nie przestają rozszerzać swojego portfolio produktowego. Nowe marki w portfolio krakowskiego dystrybutora mają się pojawić w drugiej połowie roku.