Zacznijmy uzasadnienie powyższej tezy od mostu bezprzewodowego Ubiquiti UBB, którego stylistyka i jakość wykonania wzbudzają spore zainteresowanie u wielu użytkowników. Urządzenie przypomina pod tym względem linię produktów Apple’a, w czym zresztą nie ma przypadku, bowiem Robert Pera, założyciel Ubiquiti Networks, wcześniej spędził kilka lat w koncernie z Cupertino jako inżynier odpowiedzialny za projekty związane z Wi-Fi. I nie da się ukryć, że kieruje się podobną filozofią, jak jego były pracodawca. Trzeba przyznać, że kopiowanie dobrych wzorców zdaje egzamin: firma, która powstała w 2005 r., sprzedała 70 milionów urządzeń w ponad 200 krajach. 

Ubiquiti UBB  jest chwalony dużo częściej  za funkcjonalność niż design . Urządzenie pracuje w paśmie 60GHz i ma zapasowe łącze na 5GHz.  Trzeba jednak podkreślić, że inne rozwiązania Ubiquiti Networks  również cechują się dużą estetyką wykonania  i wysoką jakością. Obie te zalety pomagają w sprzedaży sprzętu tego producenta – mówi Leszek Błaszczyk z BATNA24.

Ubiquiti Networks dostarcza produkty dla dostawców internetu, a także sprzęt sieciowy dla użytkowników biznesowych oraz domowych. Routery, przełączniki, punkty dostępowe czy systemy monitoringu pracują pod kontrolą ujednoliconego systemu operacyjnego AirOS. W ofercie producenta kluczową rolę odgrywają trzy linie produktowe: UniFi, airMAX oraz airFiber. Pierwsza z wymienionych służy do tworzenia sieci Wi-Fi dla małych i dużych przedsiębiorstw na obszarze o dowolnej wielkości. Z kolei systemy airMAX pozwalają dostawcom internetu budować sieci o wysokiej prędkości i dostępności nawet na trudnych z logistycznego punktu widzenia terenach. Natomiast grupa rozwiązań airFiber obejmuje wysokiej klasy anteny do bezprzewodowej transmisji internetu na znaczne odległości.

Warto dodać, że urządzenia Ubiquiti  Networks realizują kilka unikalnych funkcji, takich jak regulacja sterowania przepustowością, klient PPPoE, regulacja szerokości kanału ( 20/40/80MHz), zaś w przypadku rozwiązań 60GHz jest to  2,16GHz. Innym ciekawym rozwiązaniem jest Software Development Kit (SDK), który umożliwia w sposób programowy modyfikację i dopasowanie urządzeń do konkretnych potrzeb.

Sieciówka z Łotwy

Wsród krajów bałtyckich za lidera nowych technologii uchodzi Estonia. Niemniej to na Łotwie działa jeden z czołowych europejskich dostawców rozwiązań sieciowych. Łotewski producent MikroTik działa na rynku od 1996 r., zaś od osiemnastu lat zajmuje się produkcją sprzętu sieciowego oraz oprogramowania. W jego portfolio znajduje się ponad 160 produktów, począwszy od małych domowych routerów, poprzez przełączniki, urządzenia abonenckie dostarczane przez operatorów, aż po rozwiązania do budowy infrastruktury sieci danych. Na liście klientów MikroTik’a znajdują się takie tuzy, jak ABB, British American Tobacco, Ericsson, Mitsubishi Motors, NASA, SAAB, Siemens, Sprint czy Vodafone.

Firma posiada ponad 500 dystrybutorów oraz resellerów w 145 krajach. Dystrybucją urządzeń MikroTik w Polsce zajmuje się BATNA24. W ofercie częstochowskiej firmy znajdują się routery LAN, LTE oraz Wi-Fi,  przełączniki sieciowe, punkty dostępowe, urządzenia abonenckie, a także szeroka gama akcesoriów, takich jak karty Mini PCI-e, zasilacze, anteny czy uchwyty montażowe.

 – Wprawdzie rozwiązania firmy MikroTik nie są w Polsce tak znane jak niektóre marki z Dalekiego Wschodu czy Cisco, aczkolwiek liczymy na to, że nasze działanie promocyjne przyczynią się do ich popularyzacji. Pod względem wydajności oraz niezawodności produkty łotewskiego producenta w niczym nie ustępują urządzeniom dostarczanym przez liderów rynku, a ich atutem jest przystępna cena – tłumaczy Leszek Błaszczyk.

MikroTik oferuje nie tylko rozwiązania sprzętowe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest  bazujący na Linuksie system operacyjny MikroTik RouterOS, przeznaczony do budowy punktów dostępowych i routerów z możliwością zarządzania pasmem. Jednym z jego głównych zalet jest możliwość wykorzystania komputera stacjonarnego jako punktu dostępowego i routera. W jednej obudowie można umieścić nawet kilka wydajnych punktów dostępowych pracujących w różnych standardach. Użytkownik jest ograniczony jedynie ilością slotów PCI na płycie głównej i ilością niewspółdzielonych przerwań IRQ.

Mikrotik RouterOS jest systemem płatnym i dostępnym w kilku wersjach. Klient płaci za licencje dla jednej płyty głównej i może zastosować na niej dowolną ilość interfejsów radiowych i ethernetowych bez dopłat. Licencja pozwala na darmowe aktualizacje systemu przez 12 miesięcy. MikroTik RouterOS realizuje między innymi takie funkcje, jak: obsługa WPA, WPA2, EAP, WEP, a także wirtualnych punktów dostępowych czy hot spotów.