Batna24 należy do nielicznych, rodzimych dystrybutorów IT, którzy z konsekwencją stawiają na promocję mniej znanych marek. Szczególnie widać to na przykładzie rozwiązań do budowy sieci bezprzewodowych. Niedawno prezentowaliśmy na łamach CRN Polska produkty Ubiquiti Networks oraz Mikrotik, a to zaledwie część bogatej oferty częstochowskiej firmy. Na uwagę zasługują również dwóch innych marek: Mimosa oraz Cambium.

Mimosa działa na rynku od 2012 r., a dwa lata temu została kupiona przez Airspan Networks – firmę specjalizującą się w rozwoju technologii dostępu radiowego. Nowy właściciel pozostawił logo i nazwę handlową przejętego podmiotu, doceniając dotychczasowe osiągnięcia Mimosa Networks i uznanie zdobyte przez tę markę wśród specjalistów od sieci bezprzewodowych. W portfolio amerykańskiej firmy znajdują się punkty dostępowe, anteny dookólne i modułowe, mosty radiowe oraz interfejsy montowane na zewnątrz budynków. Rozwiązania typu backhaul oraz klienckie są wdrażane w architekturze hybrydowo-światłowodowo-bezprzewodowej i zaprojektowane dla połączeń typu punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt.

„W naszej ofercie znajdują się najbardziej polecane, sprawdzone i przetestowane urządzenia Mimosa. Obok produktów dla korporacji bądź średnich przedsiębiorstw, mamy też sprzęt przeznaczony do zastosowań domowych. Dużą popularnością wśród polskich klientów cieszą się modułowe urządzenia radiowe, wykazujące się odpornością na zakłócenia” – mówi Leszek Błaszczyk z Batna24.

Tym, co dodatkowo wyróżnia produkty Mimosa jest możliwość pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie przeszkadza im kurz, brud czy przypadkowe uderzenia. Charakteryzuje je również duży zasięg. Spośród szerokiego spektrum rozwiązania tego producenta Leszek Błaszczyk rekomenduje stację bazową A5x.

„To tańszy odpowiednik mocniejszych punktów dostępowych. Polecamy go ze względu na stosunek ceny do jakości i wydajności. Dodatkowymi zaletami A5x są szybki montaż i ciekawa konstrukcja. W czasie przeprowadzanych przez nas testów urządzenia pozwalało przesyłać sygnał na odległość 1,5 km, aczkolwiek jego możliwości w tym zakresie są większe” – tłumaczy specjalista Batna24.

A5x jest typowym rozwiązaniem punkt-wielopunkt, pracującym w nielicencjonowanym paśmie 5GHz z maksymalną przepustowością 700 Mbps. Urządzenie obsługuje technologię 2×2 MU-MIMO i korzysta z zakresu częstotliwości od 4,9GHz aż do 6,4Ghz, co pozwala zestawić bezpieczny i wydajny link poza zaszumieniem wytwarzanym przez inne punkty dostępowe pracujące na podobnym zakresie częstotliwości. Poza tym A5x jest bardzo wytrzymały – jego metalową podstawę wykonano z odlewanego ciśnieniowe aluminium.

„Mimosa A5x współpracuje z większością anten 2×2 innych producentów. Jednak zalecamy używanie anteny sektorowej Mimosa N5-45×2, która oferuje wysoki zysk i pokrycie wiązką o szerokości 42 stopnie, przy zupełnym braku listków bocznych” – dodaje Leszek Błaszczyk.

Cambium Networks – sieć gotowa na każde wyzwanie

Ważną pozycję w ofercie Batna24 zajmują urządzenia Cambium Networks. Ta amerykańska firma wydzieliła się w 2011 r. z Motorola Canopy, a jej głównym polem działalności jest opracowywanie i produkcja urządzeń przeznaczonych do budowy  bezprzewodowych sieci szerokopasmowych. Odbiorcami routerów, modemów, punktów dostępowych i anten Cambium Networks są przede wszystkim przedsiębiorstwa, a także mniejsi usługodawcy dostarczający internet do lokalnych społeczności. Urządzenia pracują w częstotliwości 5GHz i realizują połączenia punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt. Ich niezaprzeczalnym walorem jest skalowalność –system obsługujący niewielką liczbę abonentów, można stosunkowo łatwo rozbudować do struktury obejmującej tysiące połączonych gospodarstw domowych bądź firm.

„Całością infrastruktury Cambium Networks zarządza się w kompleksowy sposób za pośrednictwem narzędzia cnMaestro. Poza tym wszystkie produkty Cambium Networks  są wspierane przez firmową pomoc techniczną o globalnym zasięgu, dostępną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, o zakresie dostosowanym do indywidualnych potrzeb klienta” – podkreśla Leszek Błaszczyk.

Przedstawiciele Cambium Networks przyznają, że produkty tej marki są bardzo często wdrażane tam, gdzie pojawiają się unikalne wyzwania. Dla przykładu, w tym roku producent współpracował z Facebookiem przy budowie sieci mesh, będącej alternatywą dla kabla światłowodowego, którego położenie okazało się w tym przypadku nieopłacalne. Warto dodać, że Cambium Networks posiada na całym świecie 10 tys. klientów oraz współpracuje z blisko 6 tys. partnerów handlowych.

„Bardzo często projektujemy sieci w oparciu o rozwiązania producentów, którzy nie są w Polsce tak popularni jak topowi vendorzy. Jednak takiej podejście pozwala nam się wyróżnić, a także przygotować ofertę korzystną z punktu widzenia klientów końcowych, jak i partnerów handlowych” – podsumowuje Leszek Błaszczyk.