Popyt na urządzenia komputerowe (bo tak trzeba obecnie nazywać komputery z racji różnorodności konstrukcji) wciąż rośnie i z pewnością ten trend się nie zmieni. We wspólczesnym świecie po prostu nie ma od tego odwrotu. Można jedynie zadać pytanie, jakie urządzenia komputerowe będą nam towarzyszyły w najbliższym czasie i jaka rola w dostarczaniu sprzętu przypadać będzie resellerom.

Redakcja CRN Polska przygotowała raport, który zawiera informacje dotyczące niemal całego rynku urządzeń komputerowych w Polsce. Niemal całego, bo nie ma w nim danych na temat smartfonów. Zdecydowaliśmy się pominąć je w zestawieniu, bo sprzedaż telefonów jest w przypadku resellerów marginalna. Wprawdzie podobnie jest z tabletami, jednak w przyszłości mogą one cieszyć się zainteresowaniem klientów instytucjonalnych, dlatego poświęciliśmy im osobny tekst.

Na rynku nie brakuje opinii, według których nadchodzi zmierzch komputerów stacjonarnych, a nawet notebooków – popyt na oba typy urządzeń bardzo gwałtownie spada, przynajmniej w bieżącym roku. Z naszych badań wynika jednoznacznie, że takie oceny są przedwczesne. Niewątpliwie notujemy zmniejszenie popytu na desktopy i laptopy, ale w bardzo niewielkiej skali. Spadek sprzedaży maszyn stacjonarnych jest mniejszy niż w ostatnich latach. Rośnie za to bardzo szybko zapotrzebowanie na maszyny All-in-One. Za wzmożony popyt na tego typu konstrukcje odpowiadają klienci instytucjonalni i według wszystkich znaków na niebie i ziemi będzie on dalej rósł w bardzo szybkim tempie. Z naszych obserwacji wynika, że AiO są atrakcyjną alternatywą dla desktopów nie tylko dlatego, że pobierają mało energii i zajmują mniej miejsca na biurku. Wybierają je również ci klienci, dla których znaczenie mają walory estetyczne. Sprzedaż notebooków również jest niewiele mniejsza niż przed rokiem, z rynku znikają jedynie netbooki (na wykresie obok liczone razem).

Niewątpliwie w 2013 r. nie odnotowano znaczących zmian w konfiguracjach komputerów, tak stacjonarnych, jak i przenośnych. Ale niezmienne konfiguracje nie oznaczają bynajmniej braku wzrostu wydajności maszyn. Najnowszy komputer z intelowskim procesorem z rodziny Haswell ma wprawdzie takie samo oznaczenie (i3, i5, i7) co platformy sprzed roku, ale różni się od swoich poprzedników pod względem mocy obliczeniowej czy poboru prądu. W bieżącym roku nie uległy też zmianom ceny komputerów i wygląda na to, że czasy, gdy stawały się one coraz tańsze, należą do przeszłości. Niższe ceny wynikają raczej z konieczności pozbycia się starszych modeli z magazynów.

Podsumowując, lista typów komputerów oferowanych przez producentów robi się coraz dłuższa. W grupie maszyn stacjonarnych obok klasycznych desktopów znajdują się wspomniane już konstrukcje All-in-One oraz Small Form Factor. Komputery przenośne to już nie tylko notebooki i ultrabooki, ale tablety i smartfony, których sprzedaż rośnie w błyskawicznym tempie. Do tej listy należy jeszcze dodać chromebooki, które lada chwila pojawią się na półkach sklepowych, oraz hybrydy łączące funkcjonalność notebooka i tabletu, a nawet desktopa. Być może niektóre typy urządzeń będą konkurencją dla innych. Ale najważniejsze jest to, że w ogólnym rozrachunku popyt na sprzęt komputerowy stale rośnie.