W czasie spotkania z cyklu IT Press Tour, odbywającego się w Madrycie, dostawcy ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy zaprezentowali rozwiązania do przechowywania i ochrony danych. Wspólnym mianownikiem pokazywanych produktów jest preferencja środowiska lokalnego jako miejsca składowania cyfrowych zasobów.

Jednym z prekursorów technologii Software Defined Storage (SDS) jest wywodząca się z Florydy firma DataCore. Choć SDS w ostatnich latach cieszy się dużą popularność, amerykański producent wyszedł ze swojej strefy komfortu. Na początku bieżącego roku Data Core przejął Object Matrix, jednego z pionierów w segmencie pamięci masowych. a dwa lata wcześniej firmy Caringo oraz MayaStor.

Organizacje muszą podejmować inteligentne i szybkie decyzje, jednak natrafiają na przeszkody. Jedną z największych jest przesyłanie ogromnych ilości danych do chmury publicznej, co powoduje opóźnienia, obniża przepustowość i zwiększa koszty przetwarzania na brzegu sieci. Innym problem wynika z ograniczonych zasobów ludzkich. Analiza i przetwarzanie cyfrowych informacji odrywa specjalistów od wykonywania pracy o wyższej wartości dodanej – wyjaśnia Pierre Aguerreberry, Vice President, Southern Europe Sales, DataCore.

Producent wprowadził kilka nowinek, wychodzących na przeciw wspomnianym trudnościom. Na szczególną uwagę zasługuje alokacja danych – nowa funkcjonalność, która wkrótce pojawi się w oprogramowaniu SANsymphony.

Kiedy użytkownicy uzyskują dostęp do LUN, logicznej części pamięci masowej, zimne i gorące bloki danych są mieszane. W tradycyjnym modelu LUN może być zoptymalizowany pod kątem wydajności lub pojemności, lecz nie obu jednocześnie. W najnowszej wersji SANsymphony nie trzeba będzie zawierać takich kompromisów. – mówi Alexander Best, Senior Director Product Management.

Nowa funkcjonalność śledzi częstotliwości dostępu do danych (temperatury) i przenosi w czasie rzeczywistym chłodniejsze dane z dowolnej warstwy do zoptymalizowanej pod kątem wydajności, zgodnie z wybraną przez użytkownika polityką.

Innowacje pojawiły się również w DataCore Swarm. Dotyczą one rozwiązań przeznaczonych do przetwarzania na brzegu sieci. Swarm będzie można wdrażać na pojedynczym serwerze, zapewniając prostotę i elastyczność przy mniejszych projektach, gdzie pojemność nie przekracza 100 TB.

Dysk mechaniczny zamiast taśmy

Dostawcy pamięci masowych mają twardy orzech do zgryzienia – jak poradzić sobie z nieustającą lawiną danych. Ścierają się rozmaite koncepcje, niektórzy namawiają do radykalnych kroków i całkowitej migracji do pamięci flash (VAST), inni stawiają na taśmy (Quantum, Spectra Logic). Z kolei brytyjska firma Disk Archive, założona w 2008 roku, pozycjonuje się gdzieś pośrodku. Producent zachęca klientów do używania dysków mechanicznych. Flagowym produktem Disk Archive jest ALTO, rozwiązanie przeznaczone do archiwizacji danych. Disk Archive oferuje zarówno skalowalne systemy obsługujące do 15,8 PB, jak i wstępnie skonfigurowane archiwa 50TB 100TB i 150TB dla mniejszych firm. Obok rozwiązań sprzętowych firma dostarcza oprogramowanie przeznaczone do monitorowania i kontroli dysków.