Branża smartfonów jest gotowa na rewolucyjne zmiany wraz z wprowadzeniem urządzeń opartych na generatywnej sztucznej inteligencji – twierdzi Counterpoint Research.

Prognozuje, że udział smartfonów GenAI w 2023 r. wyniesie 4 proc. rynku i w przyszłym roku prawdopodobnie się podwoi (do ponad 100 mln szt.), choć udział pozostanie jednocyfrowy. „Liczby te nie będą dokładnie odzwierciedlać poziomu emocji i marketingowej hiperboli, jakich się spodziewamy” – twierdzi dyrektor ds. badań Tarun Pathak.

Według prognozy udział smartfonów GenAI w 2027 r. osiągnie 40 proc. całego rynku smartfonów, tj. ponad pół miliarda szt. (522 mln) w dostawach.

W sumie w latach 2024 – 2027 ponad 1 mld smartfonów z generatywną AI zostanie dostarczonych na rynek. Średni wzrost co roku wyniesie 83 proc. – zdaniem Counterpoint Research.

„Przyszły rok będzie rokiem nauki. Spodziewamy się, że smartfony GenAI osiągną punkt zwrotny w 2026 r., gdy urządzenia te będą przenikać do szerszych segmentów cenowych” – uważa dyrektor ds. badań.

Co to jest smartfon GenAI

Counterpoint Research definiuje smartfony GenAI jako urządzenia, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia oryginalnych treści, a nie tylko do zaprogramowanych odpowiedzi lub wykonywania wcześniej zdefiniowanych zadań. Smartfony te będą natywnie uruchamiać modele AI zoptymalizowane pod względem rozmiaru i będą miały określone specyfikacje sprzętowe.

Plany działania producentów OEM w tym zakresie obejmują cztery główne obszary – dostarczanie informacji, budowanie obrazu, tłumaczenie na żywo i aplikacje asystentów osobistych.

Do czego przyda się generatywna sztuczna inteligencja w smartfonach

Prawdopodobne przypadki użycia będą obejmować tworzenie bardziej spersonalizowanych treści, inteligentniejszych asystentów cyfrowych z unikalnymi osobowościami i stylami konwersacji, rekomendacje dotyczące treści i nie tylko. Będzie to jednak wymagało również rozwiązania problemów, takich jak ograniczenia pamięci i prawdopodobnie w niektórych przypadkach doprowadzi do podejścia hybrydowego. Niemniej jednak jedno jest pewne – wkraczamy w erę, w której użytkownicy smartfonów nie muszą już dopasowywać się do swoich urządzeń. W przypadku smartfonów GenAI będzie odwrotnie” – twierdzi wiceprezes i dyrektor ds. badań Peter Richardson.

Największe marki smartfonów z GenAI

Analitycy spodziewają się, że w 2024 r. Samsung przejmie połowę rynku smartfonów dostosowanych do obsługi modeli generatywnej AI. Za nim uplasują się chińscy producenci, tacy jak Xiaomi, vivo, Honor i Oppo.

Jeśli chodzi o platformy, to Qualcomm prawdopodobnie przez najbliższe dwa lata przejmie ponad 80 proc. rynku smartfonów GenAI.