Wartość transakcji ma wynosić 370 mln dol. w gotówce, a więc mamy do czynienia z największym przejęciem w dotychczasowej historii Pure Storage. Po finalizacji zakupu, co ma nastąpić do końca września, Portworx stanie się jednostką biznesową Pure Storage kierowaną nadal przez Murli Thirumale, swojego obecnego CEO.

Pure Storage został założony w 2009 r. i  jest jednym z kluczowych graczy w segmencie macierzy all-flash. W ubiegłym roku firma wygenerowała przychody w wysokości 1,36 mld dol. Z kolei Portworx działa na rynku od sześciu lat. Oprogramowanie PX Portworx łączy serwery, macierze SAN, NAS, a także instancje chmurowe. System realizuje szeroką gamę usług związanych z obsługą danych dla kontenerów zarządzanych przez Kubernetes, takich jak klonowanie, tworzenie migawek, replikacja, migracja czy też szyfrowanie danych. Startup z Los Altos posiada  około 140 klientów, a jego lista referencyjna jest wyjątkowo interesująca, bowiem znajdują się na niej tak znane firmy jak Carrefour, Comcast, DreamWorks, Ford, General Electric czy Lufthansa. Średnia wartość transakcji wynosi około 100 tys. dol. Warto dodać, ze Pure Storage i Portworx mają też kilku wspólnych klientów obsługujących technologię kontenerową – T-Mobile, Comcast czy też Royal Bank of Canada.

Warto zwrócić uwagę, że Pure Storage nie jest pierwszym dostawcą pamięci masowej, który dostrzega rosnącą rolę Kubernetes. Przykładowo, na początku tego roku NetApp przedstawił Project Astra, nową platformę umożliwiającą trwałe przechowywanie danych w środowiskach Kubernetes. Z kolei Commvault w  lipcu wprowadził kompleksową obsługę Kubernetes do swojej technologii pamięci masowych definiowanych programowo (Hedvig).