Rynek pamięci masowej nowej generacji (next generation data storage) zwiększy się z 60,7 mld dol. w 2023 r. do 86,2 mld dol. w 2028 r. – według MarketsandMarkets. Czyli tempo wzrostu wyniesie średnio 7,3 proc. co roku.

Będą stać za nim takie czynniki, jak coraz szersze wykorzystanie 5G, szybkie przyjęcie IoT i podłączonych urządzeń, szybkie tempo generowania danych wraz z gwałtownym wzrostem wykorzystania mobilnych i inteligentnych urządzeń ubieralnych (wearables). Storage nowej generacji obejmuje zaawansowane produkty, które radzą sobie z rosnącymi rozmiarami plików i dużą ilością nieustrukturyzowanych danych.

Według prognozy segment NAS osiągnie wysoką dynamikę do 2028 r., pomagając przedsiębiorstwom skalować pojemność storage’u bez modernizacji lub wymiany serwerów. Ponadto dzięki popularności inteligentnej automatyki domowej w rozwiniętych krajach, takich jak USA, Niemcy i Chiny, zapotrzebowanie na NAS-y do domowych serwerów silnie rośnie.

SSD będzie natomiast najszybciej rozwijającym się segmentem nośników. Produkty nowej generacji nie wymagają dodatkowego źródła zasilania, dzięki temu są bardziej niezawodne niż tradycyjne dyski twarde – twierdzą analitycy. Będą także popularne, gdyż zapewniają sporą skalowalność pamięci dzięki pojemnościom od 120 GB do ponad 30 TB.

Z kolei segment dostawców usług w chmurze na rynku magazynowania danych nowej generacji odnotuje najwyższy wzrost co roku latach 2023-2028. Wyzwanie, jakim jest radzenie sobie z rosnącymi ilościami danych — często nieustrukturyzowanych — prawdopodobnie będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na zainteresowanie użytkowników chmurą. Wdrażanie dysków półprzewodnikowych przez dostawców chmurowych nadal stanowi główny trend.