Globalny rynek SD-WAN wzrośnie z 3,4 mld dol. w 2022 r. do 13,7 mld dol. w 2027 r. – według MarketsandMarkets. Średnia roczna stopa wzrostu wyniesie aż 31,9 proc. Wydatki większe o ponad 10 mld dol. za 5 lat na rozwiązania i usługi w tej technologii będą m.in. skutkiem dążenia przedsiębiorstw na redukcji opexu.

Szacuje się, że segment chmury pozostanie liderem rynku SD-WAN w 2022 r. Architektura SD-WAN to natywna dla cloudu platforma oprogramowania. Sieć definiowana programowo umożliwia organizacjom, które stawiają na chmurę, najwyższą jakość obsługi aplikacji – twierdzą analitycy.

W najbliższych latach najwięcej na SD-WAN będą wydawać duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 1 tys. pracowników. Wdrażają tę technologię m.in. w celu zmniejszenia opóźnień, zwiększenia zasięgu i rozwoju działalności, obniżenia kosztów sprzętu i in.

Ponadto duże organizacje koncentrują się na usprawnieniu swoich sieci i zapewnieniu lepszej obsługi pracownikom i oddziałom. Zaletą SD-WAN jest dla nich aktualizacja do chmury, wydajność aplikacji, szczególnie krytycznych, a także z bezpieczeństwo i prywatność danych.

Prognoza zakłada, że spośród branż opieka zdrowotna będzie najszybciej zwiększać wydatki na SD-WAN do 2027 r. Ponieważ służba zdrowia działa w wielu rozproszonych lokalizacjach, przechodzi na tę technologię, aby zapewnić bezpieczeństwo transmisji danych pacjentów, efektywność operacyjną i kosztową, automatyzację procesów oraz dostosowanie sieci do zmieniających się wymagań.