Dominacja Warszawy, jako głównego miejsca pracy dla specjalistów IT, będzie maleć – przewiduje firma rekrutacyjna Hays. Widać to już po trendzie lokowania dużych centrów BPO w miastach wojewódzkich. W przyszłości analitycy spodziewają się większego zróżnicowania na polskim rynku pracy IT, ponieważ jedna udana inwestycja przyciąga następne, o podobnym profilu i wielkości, co z kolei prowadzi do wytworzenia się zagłębi technologicznych (tak było w przypadku kalifornijskiej Doliny Krzemowej).

– W Polsce nie mamy jeszcze „Dolin Krzemowych”, ale możemy wskazać wyróżniające się ośrodki IT, jak Wrocław, Trójmiasto i Kraków – wyjaśnia Marcin Rulka, Consultant w zespole IT&Telecoms Hays. 

W Krakowie ulokowały się liczne Centra Usług Wspólnych, skoncentrowane na świadczeniu usług IT na rzecz międzynarodowych firm. Najczęściej poszukiwani są pracownicy władający co najmniej jednym językiem obcym w stopniu zaawansowanym. Według Hays specjalizacje cieszące się największym zainteresowaniem pracodawców to: administrator systemów informatycznych, specjalista ds. wsparcia technicznego (stanowiska określane jako help desk, IT support) i programista.

Z kolei we Wrocławiu swe siedziby mają trzy duże firmy: Tieto, NSN, IBM IDC. Dwie pierwsze korporacje najbardziej potrzebują specjalistów ds. oprogramowania, z kolei IBM IDC, świadczący outsourcingowe usługi wsparcia technologicznego, najczęściej zatrudnia dwujęzycznych specjalistów Storage, AIX oraz WinTel.

Rozwijają się inne ośrodki. Jednym z nich jest Łódź, w której lokują się firmy informatyczne z branży telekomunikacyjnej, np. Teleca, Mobica, Ericpol. Według Hays w najbliższym czasie można spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na usługi programistów m.in. Java i C++. Dodatkowo poszukiwani są specjaliści zajmujący się rozwijaniem aplikacji na urządzenia mobilne.

Inne ważne miasto na informatycznej mapie kraju – Gdańsk – staje się siedzibą oddziałów IT dużych korporacji takich jak Lufthansa, Sony Pictures, Reuters Thomson, Compuware, Intel, IBM i Zensar. Najwięcej pracy jest dla specjalistów świadczących usługi wsparcia wewnętrznych systemów informatycznych.

Warto pamiętać, że w Warszawie wciąż liczba nowych stanowisk jest największa. Najbardziej poszukiwani są programiści, szczególnie Java, C++ i Net. Podobnie jak w innych branżach, fachowcy IT na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć przede wszystkim w stolicy i województwie mazowieckim. Na przykład na stanowisku programisty Java mieszkaniec Warszawy zarabia średnio od 9 do 10 tys. zł miesięcznie, a pracownik z województwa łódzkiego od 6 do 7 tys. zł.

Zaraz po najlepiej opłacanym województwie mazowieckim plasują się województwa małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie, choć tutaj dysproporcje na poszczególnych stanowiskach nie są tak znaczne.

– Różnica w wynagrodzeniu pracowników IT w stolicy i większych miastach wojewódzkich wynosi średnio 25-30 proc., a w porównaniu do mniejszych ośrodków 50-60 proc. Od jakiegoś czasu widać jednak zmniejszającą się dysproporcję w zarobkach – zauważa Marcin Rulka. 

 

WYBRANE WYNAGRODZENIA IT BRUTTO
MIESIĘCZNE (PLN)

Stanowisko

Woj. Mazowieckie

Woj. Małopolskie

Woj. Pomorskie

Programista JAVA

5 000 – 18 000

4 000 – 15 000

4 000 – 14 000

Programista C++

4 500 – 15 000

4 000 – 9 000

4 000 – 12 000

Administrator Sieci

4 000 – 14 000

3 500 – 10 000

3 000 – 9 000

Project Manager

12 000 – 25 000

7 000 – 15 000

7 000 – 18 000

 

Źródło: Hays Poland, Czerwiec 2011, wybrane stanowiska branży IT.