Data Act, czyli rozporządzenie w sprawie sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Tym samym akt wejdzie w życie 11 stycznia 2024 r., a przepisy rozporządzenia zaczną obowiązywać po 20 miesiącach, tj. od 12 września 2025 r.

Regulują one wymianę danych między przedsiębiorstwami, między firmami a konsumentami oraz między przedsiębiorstwami a administracją publiczną.

Chmura: łatwiej o zmianę, niższe koszty

Data Act ma m.in. ułatwić zmianę dostawcy usług chmurowych. Proces przełączania usługi i transferu danych do nowego operatora ma przebiegać szybciej i sprawniej. Celem jest zmniejszenie uzależnienia klientów od jednego dostawcy.

Mają też spaść koszty – od 12 stycznia 2027 r. znikną opłaty pobierane przez operatorów za przełączenia do nowego usługodawcy.

Regulacje dotyczą interoperacyjności danych i usług chmurowych, wyłączenia zastosowania prawa sui generis do baz danych zawierających informacje uzyskane w wyniku korzystania z produktów podłączonych do Internetu czy przepisy zabezpieczające dane nieosobowe przechowywane w chmurze na terenie UE przed bezprawnym dostępem ze rządów państw spoza Wspólnoty.

Dane ze sprzętu smart dla użytkowników

Użytkownicy urządzeń podłączonych do internetu, takich jak sprzęt smart home i AGD, będą mieli dostęp do danych generowanych w wyniku korzystania z nich i możliwość udostępnienia innym podmiotom. Obecnie dostęp do danych mają często wyłącznie producenci, co uniemożliwia użytkownikom korzystanie z konkurencyjnych usług posprzedażowych albo naprawczych.

Nowe wymagania obciążeniem dla dostawców IoT

Data Act wymaga, aby dane generowane przez sprzęt „smart” były łatwo dostępne dla użytkownika bezpośrednio z urzędzenia. Nowe wymogi mogą stanowić obciążenie dla producentów urządzeń Internetu rzeczy, dlatego będą oni mieli więcej czasu na dostosowanie się do regulacji.

Nowe przepisy w zakresie projektowania i wytwarzania inteligentnych urządzeń będą miały zastosowanie do produktów wprowadzonych na rynek dopiero po 12 września 2026 r.

Urzędy uzyskają dostęp do danych sektora prywatnego

Ważną nowością jest mechanizm umożliwiający administracji publicznej dostęp i wykorzystanie danych, którymi dysponuje sektor prywatny. Będzie to jednak możliwe tylko w nadzwyczajnych przypadkach, np. kiedy dane są niezbędne, aby reagować na skutki pandemii czy kataklizmu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Branża: Data Act może ograniczyć dostęp do chmury

W ub.r. przed wymaganiami aktu ws. danych ostrzegały europejskie organizacje branży cyfrowej, w tym Związek Cyfrowa Polska. Zdaniem ekspertów nowe regulacje mogą ograniczyć dostęp do usług chmurowych w UE i utrudnić transfer danych. Zastrzeżenia budzą zwłaszcza wymagania od dostawców usług cloud podejmowania wszystkich środków, aby zapobiec międzynarodowemu przekazywaniu danych lub dostępowi do nich władz państwa trzeciego.

Data Act został udostępniony w całości tutaj.