W 2023 r. obsłużono ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa (wzrost o ponad 100 proc. r/r). Wzrastała aktywność gangów, zarówno przestępców działających dla zarobku, jak i haktywistów oraz hakerów na państwowym wikcie – wynika z raportu pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

W ub.r. Polska stała się celem licznych cyberataków obliczonych na pozyskanie kluczowych informacji, rozpoznanie systemów ICT na potrzeby przyszłych działań, zakłócenie infrastruktury krytycznej i innych kluczowych zasobów, jak również szerzenie dezinformacji.

W Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa centralną rolę pełni Ministerstwo Cyfryzacji, w którym umocowany jest pełnomocnik rządu. Kluczowe są także trzy krajowe zespoły CSIRT (NASK, GOV, MON).

Powstaje Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK

Realizacja projektu ruszyła w październiku 2023 r. Utworzone w ramach CCN centra, ośrodki i laboratoria nie będą stanowiły odrębnych jednostek, lecz współpracujące w realizacji zadań – zapowiada ministerstwo.

Według resortu jest potrzeba dalszego zwiększenia zdolności operacyjnych podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w ochronie infrastruktury ICT na krajowym poziomie.

Podejrzane SMS-y do analizy na nr 8080

Ministerstwo wskazuje też na konieczność edukacji obywateli w temacie cyberzagrożeń.

Na numer 8080 do CERT Polska można przesyłać do analizy SMS-y, które wydają się podejrzane. W styczniu br. zgłoszono aż 102 tys. podejrzanych wiadomości, w lutym 37,5 tys. zgłoszeń, a w marcu 31,7 tys.

„W 2024 r. Krajowy System Cyberbezpieczeństwa czeka znacząca ewolucja, związana ze wdrożeniem dyrektywy NIS2 i innego prawodawstwa UE oraz przyjęciem nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej” – zapowiada sekretarz stanu Paweł Olszewski.