Według 70 proc. szefów działów IT dług technologiczny to kamień u szyi w drodze do innowacyjności i główny powód spadku produktywności ich w firmie. CIO twierdzą, że 10 – 20 proc. ich budżetów pochłania rozwiązywanie problemów związanych z przestarzałymi systemami. Mimo tych wysiłków równowartość długu technologicznego w USA w 2022 r. oszacowano na 1,5 bln dol. – według raportu Deloitte „Tech Trends 2024”.

Do astronomicznych kosztów przyczynia się także konieczność zajęcia się tymi problemami przez developerów oprogramowania. Twierdzą oni, że 33 proc. czasu pracy zajmuje ich wsparcie przestarzałych systemów. Zdaniem 78 proc. zajmowanie się zbyt długo starymi systemami ma negatywny wpływ na ich satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Inny skutek to irytacja pracowników i klientów, a także utracone kontrakty.

Ponadto posługiwanie się w firmie „antycznym” IT odstrasza talenty, więc trudniej jest przyciągnąć i zatrzymać fachowców.

Zdaniem autorów raportu najważniejsze w celu redukcji braków technicznych jest przeprowadzanie systematycznej oceny potrzeb firmy w tym zakresie, ewaluacja możliwości podjęcia skutecznych działań i podchodzenie do nich w sposób kompleksowy. Zaangażowanie w modernizację infrastruktury IT daje wymierne korzyści – firmy, które redukują dług techniczny, dostarczają produkty na rynek nawet o 50 proc. szybciej niż pozostałe podmioty – według raportu.

Biorąc pod uwagę trudność w monitorowaniu rozbudowanego środowiska IT, eksperci radzą wykorzystanie możliwości AI oraz machine learning, by identyfikować obszary wymagające poprawy.