Sprzedaż urządzeń do tworzenia kopii zapasowych (PBBA) w regionie EMEA spadła w II kw. br. o 5,6 proc. rok do roku, osiągając wartość 267,7 mln dol. – według IDC. Z tego jednak prawie 80 proc. generuje rynek zachodnioeuropejski.

Przychody dostawców otwartych systemów PBBA w regionie EMEA spadły o 1 proc. rok do roku, przy przychodach w wysokości 252,4 mln dol. Zapotrzebowanie na mainframe zanurkowało o 46,4 proc. Wśród systemów otwartych ponad 35 proc. na plusie były rozwiązania zintegrowane.

Analityk wyjaśnia dołek zmianami strategii cyfrowych przedsiębiorstw, które przechodzą ze starszych infrastruktur na te, które "pozwolą zaoferować najlepszy sposób radzenia sobie ze najbardziej strategicznymi zasobami – danymi”.

Na zachodzie Europy dołek był ponad 8-procentowy, co wyjaśniono spadkiem skłonności do inwestycji w IT w związku ze zjawiskami makroekonomicznymi: zamieszaniem związanym z brexitem i napięciami w strefie euro. Z kolei w krajach CEE oraz reszcie regionu EMEA bilans sprzedaży sprzętu do backupu był na plusie (+6,4 proc.). Główni dostawcy odnotowali dodatni lub podobny wynik jak w ub.r.