Połowa informatyków zmienia pracę przynajmniej raz na 2 lata, a nową posadę co trzeci z nich znajduje już w ciągu miesiąca – według raportu No Fluff Jobs „Offboarding w IT”.

Kiepski szef wygania specjalistów z firmy

Wynagrodzenie jest podstawowym powodem decyzji o rozstaniu z firmą, niezależnie od doświadczenia i stanowiska. Do zmiany 52 proc. specjalistów IT skłania brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa.

Dużą rolę odgrywa również bezpośredni menedżer. Ze względu na złe zarządzanie zespołem czy brak dopasowania na linii przełożony-pracownik 48 proc. ankietowanych postanawia poszukać innej posady. Ciągłe modyfikacje w projekcie są powodem odejścia dla 38 proc. specjalistów, a brak określonych kompetencji w zespole wymieniło 29 proc. pytanych o przyczyny rozstania.

„Wyniki naszej ankiety wyraźnie pokazują, że wynagrodzenie, warunki pracy i kultura organizacyjna to najważniejsze czynniki wpływające na decyzję o pozostaniu u obecnego pracodawcy lub o zmianie firmy” – mówi Aleksandra Kubicka, HR Business Partner w No Fluff Jobs.

O ile na wynagrodzenie lider zespołu czy HR nie bezpośredniego wpływu, o tyle na pozostałe obszary już tak.

„Warto rozmawiać z ludźmi o ich potrzebach, pytać jak się czują w organizacji i identyfikować obszary, które możemy, w większości przypadków, łatwo poprawić” – radzi ekspert.

Nie czekają na nowe zajęcie

W czasie pandemii aż 33 proc. specjalistów dotknęły redukcje wynagrodzeń. Jedna trzecia informuje o zwolnieniach w ich firmach, tyle samo z tego powodu zaczęło szukać nowej pracy.

Ankieta podaje w wątpliwość przekonanie, że specjaliści IT są pasywni i bierni w poszukiwaniu zajęcia. Aż 24 proc. pytanych regularnie sprawdza oferty i aplikuje na nie, gdy uzna, że oferta jest konkurencyjna do obecnej posady.

Ponad połowa (54 proc.) deklaruje, że zaczyna szukać nowej pracy dopiero, gdy osiągnie pewność, że chce ją zmienić. U 15 proc. ankietowanych decyzją rządzi impuls. Często powodem jest nagła, nieakceptowana sytuacja w firmie. Rekomendacje od znajomych to powód szukania nowej pracy u zaledwie 4 proc. ankietowanych.

Wraz ze wzrostem stażu wynagrodzenie jako motyw schodzi na dalszy plan, choć nadal jest bardzo ważne.


Doświadczeni wolą stabilizację

Połowa ankietowanych zmienia pracę co dwa lata. Częściej robią to osoby na niższych stanowiskach i z mniejszym doświadczeniem. Wśród liderów tylko 26 proc. z nich zmienia zajęcie w ciągu 2 lat. Co kilka miesięcy nową posadę ma tylko 3 proc. pytanych.

Poszukiwanie nowej pracy zajmuje co trzeciemu specjaliście miesiąc, trzech na czterech zmienia ją w 3 miesiące. Tylko 10 proc. deklaruje, że trwa to ponad pół roku. Doświadczenie nie ma wpływu na długość poszukiwania pracy w tej grupie. Aż 7 proc. ankietowanych otrzymuje nową posadę w dwa tygodnie.

Można ich przekonać, by zostali

Jak wynika z badania No Fluff Jobs, 2 na 3 pracowników rozmawia ze swoimi współpracownikami o planowanym odejściu. Szefa uprzedza co drugi specjalista.

Jak reagują pracodawcy? Większość próbuje zatrzymać odchodzących (73 proc.), zwłaszcza doświadczonych (85 proc.).

Co ciekawe, 23 proc. specjalistów po złożeniu wypowiedzenia dałoby się przekonać do zmiany decyzji, zwłaszcza podwyżką (73 proc.), ale 58 proc. zatrzymałaby zmiana warunków pracy, a 33 proc. nowy projekt. Nic nie przekonałoby 10 proc. ankietowanych.

Jednak po odejściu wielu nie traci sentymentu do dawnej firmy – 40 proc. odchodzących rozważa powrót do swoich byłych pracodawców. Chęć powrotu rośnie wraz ze stażem pracy.

Warto pytać i wyciągać wnioski

Większość (58 proc.) odchodzących pracowników oczekuje rozmowy z przełożonym na temat powodów rozstania. Dla 55 proc. odchodzących ważny jest czas na przekazanie obowiązków.

Dodatkowo, jak wynika z raportu No Fluff Job, firmy popełniają sporo błędów podczas procesów związanych z rozstaniem z pracownikiem. Otóż 66 proc. ankietowanych uważa, że pracodawcy wskazują fałszywe powody rozstania, a 81 proc. deklaruje, że nie dostało wcześniej feedbacku na temat zachowań czy działań, które powinien poprawić. Pracodawca nie powinien więc unikać rozmowy i z pierwszej ręki poznać powody, dla których fachowiec opuszcza firmę, wyciągając odpowiednie wnioski.

W badaniu “Dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?” udział wzięło 1444 specjalistów IT na poziomach mid, senior, lider zespołu oraz początkujących w branży. Najliczniejszą grupę respondentów stanowili ci na stanowiskach mid (34 proc.), seniorskich (30 proc.) i liderzy (15 proc.).