Światowy rynek komputerów w III kw. 2023 r. odnotował kolejną sekwencyjną poprawę. Otóż dostawy wzrosły o 8 proc. w porównaniu z II kw. 2023 r., do 65,8 mln szt. – według danych Canalysa.

W ujęciu rok do roku był natomiast spadek o 7 proc. To jednak również dobra wiadomość. Dołek okazał się najmniejszy od ponad roku i w ocenie Canalysa stanowi kolejną oznakę ożywienia, zarówno co do poziomu zapasów, jak i bazowego popytu.

Laptopy i desktopy na minusie w III kw. 2023 r.
Dostawy notebooków spadły o 6 proc. r/r, do 52,1 mln szt., a komputerów stacjonarnych o 8 proc., do 13,5 mln szt.

„Po trudnym początku roku trzeci kwartał 2023 r. przyniósł więcej pozytywnych sygnałów dla rynku PC” – komentuje Ishan Dutt, główny analityk w Canalysie.

Ostrożny optymizm kluczowych graczy

Większość głównych producentów PC odnotowała w III kw. br. wzrost dostaw wobec II kw. br.

W obliczu pewnej poprawy otoczenia makroekonomicznego kluczowi gracze w branży wyrażają obecnie ostrożny optymizm, ponieważ ich wysiłki w zakresie korekty zapasów zakończyły się dużym sukcesem” – mówi analityk.

Canalys spodziewa się, że ta pozytywna tendencja utrzyma się, a rynek będzie gotowy na powrót do wzrostu w okresie świątecznym.

Lenovo zajęło pierwsze miejsce w rankingu, w III kw. 2023 r., odnotowując niewielki spadek, o 4 proc. r/r.

Drugi w kolejności HP zbliżył się jednak do lidera, po kolejnym kwartale na plusie – dostawy amerykańskiej marki wzrosły o 7 proc. r/r.

W czołówce najgłębszy dołek zaliczył Apple (-29 proc. r/r). Było to w dużej mierze spowodowane porównaniem z dobrym kwartałem w ub.r., gdy nadrabiano zaległości w dostawach.

Problemy zbladły. AI wchodzi do gry

Jak zaznaczono, wiele problemów nękających rynek uległo złagodzeniu, a na horyzoncie widać kolejny impuls wzrostowy.

Producenci PC mogą spodziewać się dodatkowego wzrostu popytu dzięki sztucznej inteligencji” – uważa Kieren Jessop, analityk ds. badań w Canalysie. Prognozuje, że popularność komputerów obsługujących AI przyspieszy od 2025 r.

„Partnerzy skorzystają z okazji”

Jak na razie zarysowano już plany integracji funkcji AI na urządzeniach, kilka produktów zostało zaprezentowanych.

Canalys zakłada, że urządzenia z AI będą stanowić ok. 60 proc. wszystkich komputerów dostarczonych w 2027 r.

Dostawcy i partnerzy handlowi, którzy skorzystają z tej okazji, skorzystają zarówno z wyższych cen komputerów obsługujących sztuczną inteligencję, jak i szerszych możliwości świadczenia usług i rozwiązań oprócz sprzętu” – twierdzi Kieren Jessop.