Dostawy komputerów na światowy rynek wzrosły w I kw. 2024 r. o 3,2 proc. rok do roku, do 57,2 mln szt. Widać więc kontynuację odbicia w podobnej skali jak w IV kw. 2023 r. (+3,1 proc.), po kiepskim wcześniejszym okresie ub.r.

Notebooki podciągnęły wynik

Dostawy notebooków (w tym mobilnych stacji roboczych) były wyższe o 4,2 proc. r/r, osiągając 45,1 mln szt., podczas gdy dla komputerów stacjonarnych (łącznie ze stacjami roboczymi) bilans okazał się podobny jak przed rokiem (+0,4 proc. r/r, 12,1 mln szt.).

Wzrost ten wskazuje na ożywienie popytu na komputery we wszystkich segmentach, przy czym zakupy mają przyspieszyć w ciągu roku, czemu powinna sprzyjać wymiana sprzętu do Windows 11 i komputery obsługujące sztuczną inteligencję. Analitycy spodziewają się, że zwłaszcza przedsiębiorstwa ruszą na zakupy.

„Wzrost w I kw. 2024 r. dobrze wróży silnemu rynkowi komputerów przez cały rok” – uważa Ishan Dutt, główny analityk w Canalysie.

Dostawcy i kanał sprzedaży przechodzą przez ostatnie etapy korekty zapasów, natomiast warunki makroekonomiczne na niektórych rynkach w dalszym ciągu ograniczają popyt. W nadchodzących kwartałach rynek będzie rósł w siłę, ponieważ klienci będą traktowali priorytetowo aktualizacje w ramach przygotowań do przejścia na Windows 11 na dużą skalę” – dodaje Dutt.

PC z AI skusi klientów

Jak zauważa, obecnie baza zainstalowanych komputerów jest większa i starsza niż kiedykolwiek, co stanowi ogromną szansę dla producentów. Spodziewa się, że szersze wprowadzenie w drugiej br. PC obsługujących sztuczną inteligencję również ożywi rynek, zachęcając do zakupu użytkowników, którzy wstrzymywali się z taką decyzją w czasie pogorszenia koniunktury po pandemii.

Canalys prognozuje, że prawie 50 milionów PC dostarczonych w 2024 r. będzie obsługiwać sztuczną inteligencję. Chodzi o sprzęt wyposażony w akcelerator AI, taki jak NPU. W 2025 r. już 40 proc. komputerów wprowadzonych na rynek to mają być PC AI.

Lenovo odskoczyło HP

Lenovo w I kw. 2024 r. umocniło się pozycji lidera rynku PC, osiągając wzrost dostaw o 8 proc. r/r. Drugie HP miało wynik podobny jak przed rokiem (+0,3 proc.). Dell okazał się jedyną firmą w Top 5, która odnotowała spadek (-2 proc. r/r).