Średnia cena sprzedaży DRAM zmniejszy się w zakresie 0 – 5 proc. w III kw. 2023 r. wobec II kw. 2023 r. – prognozuje TrendForce. Oznacza to spore ograniczenie spadku wobec I poł. br. (w II kw. br. o 13 – 18 proc.). Zdaniem analityków efekty przyniesie ograniczenie produkcji przez największych graczy (Samsung, SK Hynix, Micron), wdrożone w celu zmniejszania nadpodaży i zapobiegania załamaniu cen. W ich stabilizacji pomoże też większy sezonowy popyt.

Wzrost cen w 2024 r.
W ocenie analityków pomimo wysiłków dostawców poziom zapasów DRAM utrzymuje się na wysokim poziomie, stąd ceny w tym roku pozostaną w dołku. Drożej powinno być dopiero w 2024 r.

PC DDR4 spadną bardziej niż DDR5

Przewiduje się, że ceny PC DRAM pójdą w dół o 0-5 proc. w III kw. br. (kw/kw). Jak ustalono, zapasy dostawców pamięci zostały zmniejszone dzięki agresywnym zakupom przez kilku producentów sprzętu OEM, korzystających z niskich cen w II kw. br. Tym niemniej dla DDR4 pozostanie nadwyżka podaży, co doprowadzi do kwartalnego spadku cen tych pamięci o 3 – 8 proc. Natomiast DDR5 będą raczej trzymać ceny i w ich przypadku zakłada się dołek wielkości 0 do 5 proc.

Boom AI na razie nie pomógł rozładować zapasy pamięci serwerowych

Średnie ceny DRAM do serwerów pójdą w dół według prognozy o ok. 0–5 proc. w III kw. 2023 r. Jak wynika z analizy TrendForce, zapasy nabywców pamięci pozostają wysokie, a przejście na nowe platformy serwerowe nie spełniło oczekiwań. Pomimo koncentracji inwestycji chmurowych dostawców usług (CSP) na sprzęcie serwerowym AI, co przyspiesza zakupy DRAM o dużej pojemności (jak DDR5 128G i HBM) nie nastąpiła znaczna redukcja zapasów pamięci do serwerów.

Stąd założenie, że spadek cen serwerowych DDR4 i DDR5 wyniesie w III kw. br. odpowiednio ok. 3-8 proc. i 0-5 proc. wobec II kw. 2023 r.