Dostawy komputerów na światowy rynek zmniejszyły się o 11,5 proc. rok do roku w II kw. 2023 r., do 62,1 mln sztuk. W podsumowaniu I półrocza br. dołek był ponad 30-procentowy. Jednak wobec I kw. br. wynik w II br. okazał się wyższy o 11,9 proc. W ocenie analityków jest to oznaka, że rynek jest na dobrej drodze do przyspieszonego ożywienia w drugiej połowie br.

W II kw. 2023 r. bardziej zmniejszyły się dostawy komputerów stacjonarnych, o 19,3 proc. r/r, do 12,6 mln szt. W przypadku notebooków był 9,3-procentowy dołek (49,4 mln szt.).

Rynek komputerów wykazuje wczesne oznaki ożywienia po trudnym okresie” – komentuje Ishan Dutt, główny analityk Canalysa. Według niego spadek w II kw. br. był spodziewany, a wiele problemów, które miały wpływ na branżę, zaczyna się zmniejszać, mimo nadal trudnej globalnej sytuacji makroekonomicznej.

Więcej aktywacji niż dostaw
„Kluczowi gracze z branży zwracają uwagę na fakt, że wskaźniki aktywacji użytkowników końcowych są lepsze niż dostawy na rynek (sell-in). Oczekujemy, że wraz z poprawą warunków przedsiębiorstwa przeniosą uśpione wydatki z powrotem na modernizację IT. W II kw. 2023 r. finansowanie z sektora publicznego pomogło w podsyceniu silnego popytu na PC z okazji powrotu do szkoły” – zauważa Ishan Dutt.

Dodajmy, że także w Polsce widać to zjawisko, czego sztandarowym przykładem jest przetarg na blisko 400 tys. laptopów dla czwartoklasistów.

Klienci będą kupować więcej w II półroczu

Przewiduje się, że popyt we wszystkich segmentach klientów będzie sukcesywnie poprawiać się przez pozostałą część 2023 r., w związku z korektą zapasów i silniejszym sezonowym zapotrzebowaniem w drugiej połowie roku. Jednak w sumie w całym roku 2023 dostawcy PC będą niższe niż w 2022 r., ponieważ konsumenci po pandemii przenoszą wydatki z komputerów na inne rodzaje urządzeń.

Ponad 40 proc. partnerów ma zapasy na mniej niż tydzień
„Pozytywne sygnały rynkowe wskazują na dalszą poprawę sytuacji w branży PC w 2023 roku” — twierdzi Kieren Jessop, analityk ds. badań w Canalysie.
Poziomy zapasów uległy dalszemu zmniejszeniu w drugim kwartale, ponieważ 41 proc. partnerów handlowych ankietowanych przez Canalys w czerwcu zgłosiło, że mają mniej niż jeden tydzień zapasów komputerów” – utrzymuje analityk. W styczniu br. odsetek ten wyniósł 33 proc.

Apple najbardziej urósł w Top 5

Lenovo przoduje na światowym rynku komputerów, ale odnotowało spory spadek dostaw, o 18 proc. r/r, czyli większy niż średnia dla rynku.

HP jako nr 2 miało niezły kwartał, do czego przyczyniła się dobra sprzedaż chromebooków w USA.

Dell utrzymał trzecie miejsce, ale stracił ponad dwa punkty udziału w rynku, ponieważ jego dostawy spadły o 22 proc.

Apple osiągnął najwyższy wzrost wśród głównych marek w II kw. 2023 r., aż o 51 proc. r/r. To efekt wprowadzenia na rynek nowego 15-calowego Macbooka Air, ale głównie skutek porównania ze słabym kwartałem z ub.r., gdy firmę nękały zakłócenia w łańcuchu dostaw.