Rynek modułowych centrów danych będzie warty 81,2 mld dol. w 2030 r., o oznacza ponad 3-krotny wzrost wobec 2023 r. (25,8 mld dol.) – prognozuje MarketsandMarkets. Zakłada średni roczny wzrost wydatków o 17,8 proc. na rozwiązania i usługi. W modułowych data center serwery, pamięć masowa, UPS-y, chłodzenie są montowane w jednej obudowie.

Popyt w ocenie analityków będą zwiększać inicjatywy optymalizacyjne w centrach danych, mające na celu rozwiązanie problemu nieefektywności infrastruktury krytycznej.

Najwięcej na modułowe data center powinny wydawać w najbliższych latach duże przedsiębiorstwa (ponad 1 tys. pracowników), co jest związane z problemami związanymi z większym zużyciem energii i śladem węglowym. Modułowe centra danych charakteryzują się natomiast dużą wydajnością pod względem zasilania i chłodzenia, ułatwiają też szybkie wdrożenia. W sumie pozwala to zaoszczędzić firmom czas oraz koszty budowy i utrzymania.

Przewiduje się, że moduły chłodzące odnotują najwyższy wzrost obrotów na rynku modułowych centrów danych do 2030 r., co wynika z rosnącej mocy obliczeniowej i tym samym z ilości emitowanego ciepła. Zaleta skalowalności i elastyczności dodatkowo zwiększyła popyt na takie moduły.