Według MarketsandMarkets wartość rynku bezpieczeństwa 5G szacuje się na 1,7 mld dol. w 2023 r. Przewiduje się, że do 2028 r. osiągnie ona 9,2 mld dol. (5,5-krotnie więcej w ciągu 5 lat). Przy czym średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniesie aż 38,9 proc. w latach 2023–2028.

„Ze względu na rosnącą złożoność i wzajemne powiązania zapewniane przez technologię 5G, głównym problemem jest bezpieczeństwo” – stwierdzono w analizie.

Dzięki 5G zwiększa się szybkość transmisji danych, zmniejsza opóźnienie i możliwa jest obsługa ogromnej liczby podłączonych urządzeń. Korzyści te zwiększają jednak potencjalną powierzchnię ataku – ostrzegają analitycy.

Rozwiązania i ochrona RAN największymi segmentami

Dane obejmują rozwiązania i usługi zabezpieczające. Szacuje się, że segment rozwiązań będzie miał największy udział w rynku w 2023 r.

Wszechstronne rozwiązanie według analizy wymaga wieloaspektowej strategii poradzenia sobie z problemami bezpieczeństwa związanymi z siecią 5G. Otóż należy wdrożyć silne mechanizmy szyfrujące, procedury uwierzytelniania i kontroli dostępu, jak też ciągłe monitorowanie i wykrywanie zagrożeń.

Jeśli chodzi o komponenty sieci (RAN i rdzeń), to oczekuje się, że bezpieczeństwo RAN (sieć dostępu radiowego) będzie największym rynkiem w okresie prognozy.

Jak stwierdzono, cyberataki zmniejszają wydajność RAN i zakłócają usługi internetowe. Ponieważ rozwiązania zabezpieczające 5G chronią sieć RAN przed atakami, nie występuje zużycie przepustowości spowodowane nieautoryzowanym ruchem. Co istotne, wszystkie interfejsy RAN przesyłają ważną komunikację, a intruzi, którzy czytają lub zmieniają dane, mogą poważnie uszkodzić sieć. W rezultacie firmy szeroko korzystają z rozwiązań bezpieczeństwa 5G – twierdzi MarketsandMarkets.