Wydatki na rozwiązania do chłodzenia centrów danych będą rosły dwucyfrowo przez najbliższych 6 lat. W 2030 r. osiągną 29,6 mld dol. wobec 12,7 mld dol. w 2023 r. – prognozuje MarketsandMarkets. Średnia roczna dynamika (CAGR) wyniesie +12,8 proc. w latach 2023–2030. Analiza obejmuje obok sprzętu także usługi i systemy sterowania.

Przewidywany jest silny wzrost rynku na całym świecie, ze względu na potrzebę optymalizacji kosztów i coraz większy nacisk na wdrażanie ekologicznych systemów.

Więcej na klimatyzację

Szacuje się, że segment rozwiązań dominuje na światowym rynku chłodzenia centrów danych. Według ekspertów we wszystkich branżach rośnie popyt na energooszczędne rozwiązania do chłodzenia powietrzem oraz do chłodzenia cieczą, z uwagi na ich opłacalność i wydajność.

Jeśli chodzi o typ rozwiązań, klimatyzacja według prognozy będzie liderem rynku do 2030 r. Wydatkom na nią sprzyja tendencja do większej gęstości centrów danych, związana z rozwojem HPC. Doprowadziło to do zwiększonego wytwarzania ciepła.

Wydatki na konserwację i wsparcie mocno w górę

Co do usług, to gros wydatków powinno pójść na konserwację i wsparcie chłodzenia, ponieważ firmy będą starały się optymalizować działanie swoich data center i zmniejszać wpływ na środowisko. W rezultacie ten segment rynku usług prawdopodobnie doświadczy znacznego wzrostu w kolejnych latach.

Biorąc pod uwagę rodzaj chłodzenia, to na rozwiązania do chłodzenia całych pomieszczeń przypuszczalnie klienci przeznaczą największe środki do 2030 r. Jest to także wynik gęstszego upakowania sprzętu w data center i coraz większej mocy.

Branża ICT zdominuje rynek

Przewiduje się, że największymi klientami rozwiązań do chłodzenia centrów danych będą duże firmy, a wśród branż – przedsiębiorstwa z sektora IT i telekomunikacji.