Przychody na rynku prywatnych sieci bezprzewodowych wzrosną globalnie blisko 3-krotnie, z 2,8 mld dol. w 2022 r. do 7,9 mld dol. w 2027 r. – prognozuje GlobalData. Roczny średni wzrost ma wynieść tym samym 23,3 proc.

W ocenie analityków globalny rynek prywatnych sieci bezprzewodowych znajduje się u progu znacznego wzrostu, w wyniku zapotrzebowania na niezawodną i bezpieczną łączność w różnych branżach.

Największymi rynkami będą USA (21 proc. światowych wydatków), Chiny (11 proc.). Szybciej niż wynosi średnia globalna powinna zwiększać się sprzedaż na dużych rynkach europejskich, jak Niemcy i Wielka Brytania.

5G pomoże inwestycjom

W Europie duży nacisk kładzie się na automatyzację przemysłu i inteligentne fabryki, co napędza rosnące wykorzystanie prywatnych sieci bezprzewodowych w wielu sektorach.

Firmy coraz częściej wdrażają prywatne sieci bezprzewodowe, uznając znaczenie niezawodnej i bezpiecznej łączności w dobie coraz bardziej połączonych operacji biznesowych i rozwoju przemysłowego Internetu rzeczy. Ten wzrost jest możliwy dzięki wdrożeniu 5G przez głównych graczy w branży, w tym dostępności elastycznych rozwiązań przeznaczonych do użytku w prywatnych sieciach korporacyjnych” – komentuje Rohit Sharma, główny analityk w GlobalData.

Jakie branże będą inwestować najwięcej

GlobalData wskazuje produkcję, górnictwo, usługi użyteczności publicznej i sektor publiczny, jako kluczowe branże rynku prywatnych sieci bezprzewodowych. W 2022 r. w sumie odpowiadały za 51,3 proc. całego rynku.

Eksperci spodziewają się, że rozpoczęcie w 2025 r. wdrażania urządzeń obsługujących technologię 5.5G znacznie usprawni sieci prywatne, stworzy wiele nowych możliwości i zaawansowane funkcje.

Ponadto konwergencja OT i IT (technologii operacyjnych z systemami informatycznymi w przemyśle) zwiększa popularność prywatnych sieci bezprzewodowych, a prywatne sieci 5G powinny przyspieszyć tę integrację.

Jak zauważono, w przemysłowym IoT tradycyjna łączność LAN/WiFi może mieć ograniczenia zasięgu i stabilności, natomiast sieć 4G/5G cechuje większa stabilność i wydajność połączenia przy użyciu mniejszej liczby punktów dostępu.

Prywatne sieci bezprzewodowe mogą stać się podstawowym elementem przyszłych operacji, umożliwiając bezproblemową łączność, wprowadzenie innowacji w branżach i rozwój” – uważa John Marcus, główny analityk w GlobalData.