Premier w sprawie ACTA: nie pozwolimy koncernom swobodnie ścigać polskich obywateli
Szef rządu obiecał udostępnienie wszystkich dokumentów dotyczących ACTA. Oświadczył także, że Polska nie wycofa się z umowy.

Zobowiązanie padło podczas dzisiejszej debaty w Kancelarii Premiera. Dokumenty będą ujawniane w najbliższych tygodniach. Donald Tusk podkreślił, że polski rząd nie zrezygnuje z umowy, ale jego zdaniem sprawa nie jest rozstrzygnięta, bo teraz nastąpi proces ratyfikacji. Nawiązując do obaw internautów zapewnił, że nie pozwoli, by amerykańskie koncerny medialne swobodnie ścigały polskich obywateli, w dysproporcji do możliwości polskiej jurysdykcji w stosunku do obywateli USA.
Podczas spotkania zdecydowanie w obronie ACTA wypowiadał się szef ZAIKS-u, Michał Komar. Jego zdaniem w imię wolności w Internecie nie można ograniczać praw własności, w związku z tym za ściąganie treści chronionych prawami intelektualnymi trzeba płacić. Odwołał się do biblijnych skojarzeń, apelując o wprowadzenie dyrektywy „Nie kradnij”. inni uczestnicy wskazywali, że dzielenie się przez internautów muzyką czy filmami z sieci nie zawsze można nazwać piractwem i kradzieżą. Pytano także, czy ACTA wzmocni polska gospodarkę, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.
Internetową transmisję ze spotkania zakłócali hakerzy. Minister Boni prosił, by odpuścili, bo to podważa sens debaty.
Podobne aktualności
Debata CRN Polska: chmura od dystrybutora
Ciekawa, wciągająca, miejscami ożywiona, by nie rzec ostra, ale merytoryczna dyskusja o "chmurze od dystrybutora" w najnowszym numerze CRN Polska.
Resort finansów: nie kontrolujemy po to, by karać
Po ujawnieniu instrukcji zaostrzenia działań przez urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem kontroli nie jest zdobycie pieniędzy dla budżetu. Deklaruje wsparcie dla przedsiębiorców.
Przetargi: zamawiający obchodzą przepisy
Cena w przetargach nadal decyduje o wyborze wykonawcy – wynika z debaty ekspertów zorganizowanej przez konfederację Lewiatan. To nie jedyny problem związany z nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych.