Według prognoz IDC w 2019 r. wartość rynku usług w chmurze prywatnej i publicznej przekroczy w Polsce 450 mln dol., co będzie stanowić blisko 11 proc. całego rynku usług IT (obecnie jest to około 4 proc.). Autorzy raportu firmy badawczej zwracają uwagę na to, że coraz mniej istotne będą usługi jako takie. Wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na chmurę jako platformę wspierającą rozwój nowych rozwiązań IT łączących Big Data, mobilność i media społecznościowe.

Tomasz Smirnow, menadżer ds. rozwoju w firmie Onex Group, oferującej rozwiązania Microsoftu, podkreśla, że swoje zasoby do chmury przenosi coraz więcej firm z sektora MŚP, bo tego typu rozwiązania umożliwiają dostęp do zasobów firmy z każdego miejsca i urządzenia. To znacząco wpływa na usprawnienie pracy. Przykładem mogą być nie tylko przedsiębiorstwa, lecz także niektóre uczelnie, które przeniosły część swoich serwerów do chmury w okresie rekrutacji (w III kw. br.), aby odciążyć swoje stacjonarne maszyny. Poza tym coraz więcej organizacji wybiera chmurę ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Tym bardziej, że małe i średnie firmy rzadko kiedy same mogą sobie pozwolić na duże nakłady na zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami.

– Główne zalety przeniesienia środowiska firmowego do chmury to obniżenie kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa oraz mobilności – przekonuje Tomasz Smirnow. Dzięki chmurze firmy nie muszą utrzymywać własnej infrastruktury serwerowej albo mogą ją ograniczyć. Według niego klientów interesuje przede wszystkim model subskrypcyjny.