Ponad połowa pracujących Polaków (56 proc.) w wieku 30-59 lat rozważających zmianę branży rozważa sektor IT. Jako główny powód tej decyzji 72 proc. wskazuje na oczekiwane zarobki, 36 proc. na możliwości rozwoju osobistego, a 35 proc. na potencjał rozwojowy samej branży – takie wnioski płyną z  badania „Reskilling oczami Polaków”, zrealizowanego przez Future Collars przy współpracy z Amazonem. Co ciekawe, kwestie takie jak relacje w miejscu pracy czy obawy o stabilność zatrudnienia są mniej powszechne.

Jak przygotowują się do wejścia w branżę

Już 35 proc. badanych podjęło działania przybliżające ich do zmiany sektora na IT.

Najczęstsze kroki obejmują próby zrozumienia specyfiki branży i rynku pracy (70 proc. respondentów), zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności poprzez różnorodne formy edukacji (66 proc.), korzystanie z zasobów online (86 proc.). Nie bez znaczenia jest również introspekcja – 58 proc. badanych przygląda się własnym potrzebom, celom zawodowym i planuje swoją ścieżkę kariery.

Pokazuje to, że u sporego odsetka ankietowanych osób przejście do IT to nie tylko deklarowane chęci, ale plan, który zaczyna nabierać kształtów w działaniach.

Obawiają się tempa pracy i stresu

Obawa przed niewystarczającą wiedzą, problemami adaptacyjnymi i trudnościami w utrzymaniu tempa nauki dotyka wielu aspirujących do sektora IT. Około 16-20 proc. respondentów wskazuje na szybkie tempo pracy, stres i konieczność używania języka angielskiego jako główne bariery w wejściu do tej branży.

Branża IT jest postrzegana jako trudno dostępna przez 48 proc. respondentów, a 68 proc. uważa, że sukces w niej wymaga zdolności matematycznych.

Tylko połowa pytanych uznaje ją za odpowiednią do zmian zawodowych w każdym wieku. Przeważające 70 proc. uważa, że IT nie jest branżą uniwersalną.

Badania pokazują, że 65 proc. Polaków uznaje IT za branżę równie dostępną zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, chociaż 33 proc. uważa, że IT jest bardziej męskim obszarem. Co ciekawe, 40 proc. respondentów postrzega IT jako sektor równie otwarty dla młodych, jak i osób po 40 roku życia.

Mimo rozważań o zmianie, duży odsetek badanych jest zadowolonych ze swojej pracy:
64 proc. deklaruje, że lubi swój zawód, 43 proc. ceni stabilność zatrudnienia, a 33 proc. wskazuje na satysfakcjonujące zarobki. Wynika z tego, że głównie istotne korzyści mogą skłonić takie osoby do reskillingu.

Reskilling i upskilling nadal w powijakach

Problem z pozyskaniem fachowców sprawia, że kluczowym staje się dostosowywanie umiejętności pracowników poprzez reskilling i upskilling.

Raport „Reskilling: wielki reset umiejętności” opracowany przez Future Collars i ICAN Institute wskazuje, że aż 90 proc. firm napotyka problemy rekrutacyjne, jednak tylko 6 proc. pracowników przeszło proces reskillingu.