Powrót pandemii w Azji może zakłócić produkcję dysków twardych w drugim półroczu 2021 r. – wynika z informacji z firm z branży, według Digitimes.

Problemem jest wzrost liczby zakażeń w Tajlandii. Głównie w tym kraju produkują swoje dyski Seagate i WD. Zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobory komponentów mogą zakłócić produkcję w sytuacji, gdy rośnie popyt na pamięć masową w przedsiębiorstwach.

Quanta Storage, tajwańska firma ODM, która produkuje w Tajlandii, z powodu niedoboru komponentów i opóźnień w dostawach w czerwcu br. odnotowała spadek przychodów o 20 proc. w porównaniu z majem br., oraz o 28 proc. w ujęciu rok do roku.

Popyt na dyski talerzowe będzie coraz większy

IDC przewiduje, że mimo coraz powszechniejszego zastosowania SSD, w najbliższych latach będzie rósł popyt na HDD. Spodziewany wzrost w petabajtach ma wynieść co roku 18,5 proc. w latach 2020 – 2025. Średnia pojemność na dysk powinna zwiększać się jeszcze szybciej, o 25,5 proc. rocznie.

W długim terminie przewiduje się kontynuację spadku sprzedaży klienckich HDD, ale ogólnie popyt na dyski twarde będzie wyższy w 2021 r. ze względu na potrzebę wyposażenia w storage centrów danych i uwolnienie budżetów na projekty w firmach.